Toksyna botulinowa Warszawa - redukcja pocenia | One Clinic
Toksyna botulinowa – redukcja pocenia

Toksyna botulinowa – redukcja pocenia Warszawa

Nadpotliwość to uciążliwa przypadłość, która często dotyczy takich obszarów, jak dłonie, pachy czy stopy. Pocenie się jest naturalnym, fizjologicznym procesem, podczas którego ciało schładza się (np. w czasie upałów czy wysiłku fizycznego), ale jeśli gruczoły potowe nadmiernie pracują i nie ma to związku z termoregulacją ciała, to mamy do czynienia z nadpotliwością. Problem ten może mieć podłoże genetyczne, pojawiać się w różnych momentach życia lub być spowodowany czynnikami środowiskowymi.

Bywa, że osoby cierpiące na tę chorobę krępują się, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich, ponieważ antyprespiranty nie wystarczają w wyeliminowaniu problemu z potem. W takim przypadku warto wykonać zabieg redukcji pocenia się za pomocą toksyny botulinowej. Jest to procedura, która ma na celu zablokowanie nerwów, zaopatrujących gruczoły potowe. W wyniku zabiegu pacjent zauważa redukcję pocenia się na długi czas (kilka miesięcy – do czasu działania preparatu). Jest to zabieg małoinwazyjny, bezpieczny i skuteczny. Można go regularnie powtarzać w zależności od wskazań. To często polecane rozwiązanie, kiedy pacjent poci się zbyt mocno. Po zabiegu komfort jego życia zdecydowanie się poprawia.

Jak przygotować się do zabiegu w Warszawie?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wymagana jest jedynie konsultacja, aby lekarz ocenił, czy faktycznie pacjent cierpi na nadpotliwość. Podczas tej konsultacji przeprowadzony może być test Minora – lekarz pokrywa dane miejsce na ciele jodyną i następnie skrobią. Miejsca objęte nadpotliwością zabarwia się na czarno – to właśnie w te okolice lekarz będzie później podawał toksynę botulinową.

Jak wygląda zabieg?

Miejsce poddawane zabiegowi zostaje znieczulone kremem. Lekarz dobiera odpowiednią ilość toksyny botulinowej i podaje ją za pomocą wkłuć w okolicy, gdzie wymagana jest redukcja pocenia się. Nakłucia wykonuje się w odstępach ok. 1 cm. Sam zabieg trwa ok. 15-30 minut.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zabieg nie jest uciążliwy, zatem nie wymaga przechodzenia procesu rekonwalescencji. Należy jedynie w ciągu doby od zabiegu powstrzymać się od aktywności fizycznej. Efekty redukcji pocenia się toksyną botulinową pojawią się kilka dni po wykonaniu zabiegu i w zależności od cech indywidualnych pacjenta będą się utrzymywać ok. 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Wskazania do wykonania zabiegu:

  • nadmierna potliwość np. w obszarze dłoni, pach, stóp

Jakie są przeciwwskazania?

  • ciąża i karmienie piersią
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • miejscowe zakażenia i naruszona ciągłość skóry w obszarze zabiegowym
  • stosowanie niektórych leków na 7 dni przed zabiegiem (aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, polimyksyna, tetracyklina)
  • uczulenie na składniki preparatu

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony