Brodawki i kurzajki – jak je usunąć? | One Clinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Brodawki i kurzajki – jak je usunąć?

Pojawiają się na skórze, najczęściej na dłoniach, stopach, palcach. Wyglądem przypominają zrogowaciałą grudkę. O czym mowa? O brodawkach i kurzajkach, które mogą tworzyć się na ciele wskutek kontaktu z zakażoną wcześniej osobą, a wszystkiemu winien jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jak usunąć brodawki i kurzajki? Wyjaśniamy!

Brodawki i kurzajki – jak się tworzą?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest winien powstawania różnych schorzeń, m.in. pojawiania się brodawek i kurzajek. Ma on wiele postaci i genotypów, niektóre z nich mają onkogenny charakter. Dlatego warto bliżej się przyjrzeć tego typu zmianom skórnym. Kurzajki mają szarobrunatne zabarwienie, są szorstkie, grudkowate o rogowaciejącej powierzchni. Z reguły nie są one bolesne, ale gdy występuje stały ucisk (np. na podeszwie stopy lub w okolicy wałów okołopaznokciowych) z czasem może pojawić się ból. Natomiast brodawki mogą być płaskie lub wypukłe, brązowe, cieliste, chropowate w dotyku.

Brodawki i kurzajki – czym się różnią?

Oprócz tego, iż brodawki i kurzajki tworzą się wskutek występowania wirusa HPV, to różni je zasadniczy fakt – kurzajki bardzo łatwo się rozprzestrzeniają poprzez dotyk, kontakt ze skórą drugiej osoby, natomiast brodawki nie mają tak agresywnego w przenoszeniu się charakteru. Jak zatem można zarazić się kurzajką? Infekcja może nastąpić poprzez kontakt ze skórą drugiej osoby. Nasz prawidłowo działający układ odpornościowy powinien stanowić skuteczną barierę przed zakażeniem, jednak gdy jesteśmy osłabieni, bardzo łatwo o infekcję. Czasem wirus może w organizmie przebywać kilka miesięcy, zanim pojawią się widoczne zmiany na skórze (w tym czasie osoba go posiadająca jest jego nosicielem). Kurzajką można zarazić się na basenie, przymierzając buty w sklepie, korzystając z jednego ręcznika, gąbki, w kontaktach bezpośrednich podając rękę czy podczas stosunku płciowego. Łatwo także rozprzestrzenić kurzajkę na własnym organizmie – np. przenosić z jednego miejsca na drugie (np. mogą one pojawić się w okolicy ust, gdy obgryzamy paznokcie, na których są zmiany chorobowe). Z kolei brodawki rosną powoli w jednym miejscu i następnie pojawia się ich coraz więcej.

Brodawki i kurzajki – jak je usunąć?

Istnieje wiele metod pozwalających usunąć brodawki i kurzajki. Czasem te domowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dlatego na oporne zmiany najskuteczniejsze będą zabiegi gabinetowe. W naszej klinice brodawki i kurzajki usuwamy chirurgicznie oraz łyżeczkujemy. Na czym polegają te zabiegi? Zabieg chirurgiczny polega na tradycyjnym użyciu skalpela i usunięciu danej zmiany z marginesem skórnym. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zakończeniu zabiegu zakłada się szwy. Natomiast łyżeczkowanie polega na mechanicznym usunięciu brodawki i kurzajki za pomocą narzędzia chirurgicznego zwanego „łyżeczką”. Jest to małoinwazyjny zabieg.

Kurzajki – o tym pamiętaj!

O czym musisz pamiętać, gdy zauważysz na swoim ciele tego typu zmiany? Przede wszystkim o właściwej higienie. Wiedząc o zakażeniu, należy mieć na uwadze, aby nie rozprzestrzeniać wirusa dalej. Nie chodzić boso po domu, korzystać ze swojego ręcznika, unikać basenów.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony