Usuwanie znamion Warszawa - usuwanie zmian skórnych
Usuwanie znamion

Usuwanie znamion Warszawa

Znamiona usuwamy ze wskazań medycznych lub estetycznych. Są typy znamion, które należy niezwłocznie zbadać u onkologa lub dermatologa. W przypadku wątpliwości co do danego znamienia czy trzeba zdecydować się na interwencję, polecamy zastosowanie przyjętej skali klasyfikacji objawów ABCDE:

A – asymetria pieprzyka,
B – wygląd brzegu zmiany (niepokojąca jest nierówna i / lub postrzępiona krawędź),
C – kolor (za niepokojące uznawane są zmiany nierównomiernie zabarwione lub o bardzo ciemnej, niemal czarnej barwie),
D – wielkość (za wymagające obserwacji uznaje się znamię o średnicy powyżej 6 mm),
E – ewidentne, widoczne powiększenie się zmiany.

Do usunięcia kwalifikują się także zmiany zlokalizowane w miejscach często podrażnianych – np. w dolnej części pleców, na tułowiu w miejscu kończenia się bielizny etc.

Niektóre znamiona nie są oceniane jako groźne, ale pacjenci decydują się na ich usunięcie ze względów estetycznych, bo np. znajdują się w widocznych miejscach na twarzy, na dekolcie, bądź np. w miejscach podrażnianych przy goleniu czy u fryzjera (w owłosionej skórze głowy).

Opis zabiegu usuwania znamion

W naszej klinice znamiona usuwamy wyłącznie chirurgicznie. Specjalista, chirurg onkolog bądź chirurg plastyk, decyduje o wysłaniu wyciętego znamienia do badania histopatologicznego. Jeśli znamię jest podejrzane (lub jest to zmiana nowotworowa), priorytetem jest wycięcie go z odpowiednim marginesem, zgodnie z przyjętymi zasadami. W przypadku zmian usuwanych ze względów estetycznych, bardzo istotny jest z kolei efekt pozabiegowy – w postaci jak najmniej widocznej blizny.

Po każdym przecięciu skóry pozostaje blizna. Zatem każde wycięcie znamienia będzie skutkowało blizną co najmniej o długości równej średnicy lub długości znamienia. W zależności od wielkości wycinanej zmiany, stosuje się wycięcie proste bądź z plastyką miejscową. Czasem, ze względu na rozległość zmiany lub blizny, niezbędne jest zastosowanie ekspandera bądź przeszczep skóry (pobranej np. z pachwiny lub innego, zwykle mało eksponowanego miejsca na ciele). Wszelkie szczegóły możliwe są do ustalenia podczas konsultacji bezpośrednio ze specjalistą.

W naszej klinice znamiona usuwa specjalista chirurg onkolog lub specjalista chirurgii plastycznej.

Zalety chirurgicznego usuwania zmian skórnych

  • bezpieczeństwo
  • możliwość zbadania zmiany celem wykluczenia czerniaka lub innych groźnych schorzeń
  • estetyka – zabiegi w naszej klinice wykonuje lekarze (w znacznej większości specjaliści i specjalistki chirurgii plastycznej), dla których estetyczne blizn, oprócz bezpiecznego marginesu, są priorytetem

Jak przygotować się do usunięcia znamienia

Zwykle są to drobne zabiegi chirurgiczne wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, zaś w przypadku naszej kliniki w dedykowanej zabiegom chirurgicznym sali operacyjnej. Zabiegi nie wymagają specjalnego przygotowania – zwykle oprócz podstawowych badań krwi zleconych przez lekarza prowadzącego. Na 10 dni przed zabiegiem powinno się zaprzestać stosowania wszelkich środków mających wpływ na krzepliwość krwi, aby podczas zabiegu nie doszło do nadmiernego krwawienia. W przypadku małych zabiegów nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, jednak może mieć później wpływ na rekonwalescencję lub bliznę pozabiegową.

Co robić po zabiegu usunięcia znamienia

Należy stosować się do zaleceń lekarskich i zgłosić się na wizytę kontrolną, często połączoną ze zdjęciem szwów. W pierwszym etapie pozabiegowym, jeśli wycinana zmiana narażona była dużą ruchomość (np. dół pleców), to poleca się raczej ograniczenie aktywności, aby zbytnio nie drażnić okolicy operowanej. Bliznę należy bezwzględnie chronić przed słońcem, działaniem wody morskiej przez 3 miesiące po zabiegu. Po odpadnięciu strupków, w razie potrzeby, można zastosować laseroterapię redukującą widoczność blizn dostępną w naszej klinice.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dermatoskopii, czyli badaniu podczas którego dermatolog ocenia zmiany skórne na całym ciele? Aby dowiedzieć się dlaczego regularna dermatoskopia jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, zapraszamy na nasz blog TUTAJ

Zabiegi usuwania znamion w One Clinic wykonują

dr n. med. Justyna Jończyk – specjalistka chirurgii plastycznej

dr n. med. Sławomir Mazur – specjalista chirurgii onkologicznej

Inne zabiegi, które mogą Cię zainteresować

Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej
Wycięcie znamienia z plastyką miejscową
Wycięcie znamienia z plastyką miejscową
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej
Laserowa redukcja blizn
Laserowa redukcja blizn, w zależności od rodzaju lasera, redukuje blizny stare i świeże, pooperacyjne.
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej
Chirurgiczna korekcja blizn
Zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu starej blizny i bardziej estetycznym zszyciu skóry.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony