Usuwanie znamion

Usuwanie znamion Warszawa

Znamiona usuwamy ze wskazań medycznych lub estetycznych. Są typy znamion, które należy niezwłocznie zbadać u onkologa lub dermatologa. W przypadku wątpliwości co do danego znamienia czy trzeba zdecydować się na interwencję, polecamy zastosowanie przyjętej skali klasyfikacji objawów ABCDE:

A – asymetria pieprzyka,
B – wygląd brzegu zmiany (niepokojąca jest nierówna i / lub postrzępiona krawędź),
C – kolor (za niepokojące uznawane są zmiany nierównomiernie zabarwione lub o bardzo ciemnej, niemal czarnej barwie),
D – wielkość (za wymagające obserwacji uznaje się znamię o średnicy powyżej 6 mm),
E – ewidentne, widoczne powiększenie się zmiany.

Do usunięcia kwalifikują się także zmiany zlokalizowane w miejscach często podrażnianych – np. w dolnej części pleców, na tułowiu w miejscu kończenia się bielizny etc.

Niektóre znamiona nie są oceniane jako groźne, ale pacjenci decydują się na ich usunięcie ze względów estetycznych, bo np. znajdują się w widocznych miejscach na twarzy, na dekolcie, bądź np. w miejscach podrażnianych przy goleniu czy u fryzjera (w owłosionej skórze głowy).

W naszej klinice znamiona usuwamy wyłącznie chirurgicznie. Specjalista, chirurg onkolog bądź chirurg plastyk, decyduje o wysłaniu wyciętego znamienia do badania histopatologicznego. Jeśli znamię jest podejrzane (lub jest to zmiana nowotworowa), priorytetem jest wycięcie go z odpowiednim marginesem, zgodnie z przyjętymi zasadami. W przypadku zmian usuwanych ze względów estetycznych, bardzo istotny jest z kolei efekt pozabiegowy – w postaci jak najmniej widocznej blizny.

Po każdym przecięciu skóry pozostaje blizna. Zatem każde wycięcie znamienia będzie skutkowało blizną co najmniej o długości równej średnicy lub długości znamienia. W zależności od wielkości wycinanej zmiany, stosuje się wycięcie proste bądź z plastyką miejscową. Czasem, ze względu na rozległość zmiany lub blizny, niezbędne jest zastosowanie ekspandera bądź przeszczep skóry (pobranej np. z pachwiny lub innego, zwykle mało eksponowanego miejsca na ciele). Wszelkie szczegóły możliwe są do ustalenia podczas konsultacji bezpośrednio ze specjalistą.

W naszej klinice znamiona usuwa specjalista chirurg onkolog lub specjalista chirurgii plastycznej.

Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej
Wycięcie znamienia z plastyką miejscową
Wycięcie znamienia z plastyką miejscową

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony