Dermatoskopia – ważne badanie, o którym musisz pamiętać!
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Dermatoskopia – ważne badanie, o którym musisz pamiętać!

Kiedy lato zbliża się ku końcowi, warto wykonać badanie znamion skórnych. Dermatoskopia to nieinwazyjne badanie, które może pomóc wykryć wczesne oznaki raka skóry, a dzięki temu uratować życie. Jakie są czynniki ryzyka wpływające na pojawienie się czerniaka? Jakie zmiany na skórze powinny wzbudzić nasz niepokój? Dlaczego dermatoskopia to dobra metoda profilaktyki czerniaka? Przeczytaj!

Zmiany skórne – co powinno wzbudzić nasz niepokój

Jak często przyglądasz się swoim pieprzykom, brodawkom, znamionom i plamkom na skórze? Czy umiesz dostrzec, że zmieniają swój kształt lub barwę? To kluczowe pytania, które należy sobie zadać, aby świadomie zatroszczyć się o zdrowie swojej skóry. Większość z nas ma na ciele wiele zmian barwnikowych, niektóre z nich są wrodzone, a inne nabyte. Wiele z nich jest zupełnie niegroźnych dla zdrowia, ale pewne powinny wzbudzić w nas czujność. Jakie?

– Znamiona o nierównomiernym rozmieszczeniu barwnika (niejednolity kolor, czarny lub jaśniejszy, które nagle zmieniły zabarwienie)
– Pojawianie się wokół znamiona zaczerwienienia lub obwódki
– Poszarpane brzegi
– Asymetryczny wygląd znamienia (nie jest kolisty)
– Szybki rozrost i zmiana kształtu znamienia
– Zmiany większe niż 5 mm, odstające

Czynniki ryzyka występowania czerniaka

Po lecie w gabinetach medycyny estetycznej i klinikach medycznych pojawiają się pacjenci, którzy chcą przebadać swoje znamiona skórne podczas badania dermatoskopowego. Dlaczego akurat w tym terminie warto zgłosić się do lekarza? Latem często zapominamy o właściwej ochronie przeciwsłonecznej: o kremach z filtrem, nakryciach głowy, to czas kiedy skóra z łatwością może ulegać poparzeniom słonecznym. A nadmierna ekspozycja na światło słoneczne to jeden z głównych czynników ryzyka występowania czerniaka. Oprócz tego, rozwojowi tego nowotworu może sprzyjać jasna karnacja, uwarunkowania genetyczne, poparzenia skóry w dzieciństwie oraz częste korzystanie z solarium.

Dermatoskopia – jak przebiega badanie?

Systematyczne badania dermatoskopowe pomogą uchronić przed rozwojem raka. Samo badanie jest nieinwazyjne i łatwe do wykonania. Lekarz za pomocą dermatoskopu, który w odpowiedni sposób powiększa oglądane zmiany skórne, ocenia po kolei ich stan. Jeśli znamię może być niebezpieczne dla zdrowia, lekarz je usuwa (z marginesem zdrowej tkanki) i wysyła do badania histopatologicznego pod kątem występowania raka. Należy podkreślić, że tylko taki rodzaj badania może dać informację o tym, czy mamy do czynienia z czerniakiem. Wszelkie usunięcie laserem lub zamrożenie, bez badania histopatologicznego, nie przyniesie informacji o tym czy zmiany były niebezpieczne i czy mogą powodować występowanie przerzutów.

Dermatoskopia –profilaktyka czerniaka

Każde znamię barwnikowe, które wzbudza u nas zaniepokojenie, powinno zostać zdiagnozowane u specjalisty. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie czerniaka może  być całkowicie wyleczalne. Lekceważenie lub nieświadomość profilaktyki raka skóry może być bardzo niebezpieczna, gdyż czerniak, tak jak każdy inny nowotwór, może zabijać. Dlatego warto demoskopię wprowadzić co roku do kalendarza wizyt, dzięki temu możemy uchronić się przed rozwojem groźnego dla zdrowia czerniaka.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony