Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? - OneClinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?

Blizny po trądziku to, jak twierdzi wielu pacjentów, przykry problem estetyczny. W zależności od danej osoby mogą mieć różny wygląd. Przybierają formę wgłębień w skórze, plam i przebarwień. Blizny po trądziku często stają się frustrujące i wpływają na poczucie pewności siebie lub utrudniają wykonanie codziennego makijażu. Czy istnieje sposób, aby się ich pozbyć? Przeczytaj!

Jak powstają blizny potrądzikowe? 

Blizny potrądzikowe mogą dotyczyć szerokiej grupy osób, które w przeszłości miały trądzik. Powstają one w wyniku procesu gojenia się skóry. Należy pamiętać, że nie wszyscy, którzy mieli trądzik, będą również mieć blizny po trądziku. Na ich powstawanie mają wpływ: czynniki genetyczne, niewłaściwa odpowiedź skóry na proces gojenia oraz sposób leczenia zmian skórnych. Jeśli istnieje skłonność do bliznowacenia lub jeśli trądzik jest bardziej zaawansowany, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia blizn po trądziku.

Rodzaje blizn potrądzikowych 

Blizny potrądzikowe mogą przybierać różne formy oraz występować w różnych obszarach skóry (najczęściej na twarzy, plecach). Oto kilka głównych rodzajów blizn po trądziku:

– Blizny zanikowe. To najczęstsze rodzaje blizn potrądzikowych. Charakteryzują się one wklęsłym wyglądem skóry (wgłębienia). Zazwyczaj tworzą się w wyniku utraty tkanki kolagenowej i elastynowej w miejscu, gdzie występował trądzik.

– Blizny przerostowe. Powstają w wyniku tworzenia się tkanki bliznowatej w trakcie przedłużającego się procesu gojenia skóry. Mogą być spowodowane genetycznymi predyspozycjami, nadmiernym stanem zapalnym podczas trądziku lub nieprawidłowym procesem gojenia. Są wypukłe.

– Zmiany pozapalne. Występują w wyniku zaburzenia pigmentacji skóry w obszarze blizny. To rodzaj blizn po trądziku, który objawia się jako hiperpigmentacja (ciemniejsze zabarwienie) lub hipopigmentacja (jaśniejsze zabarwienie) w porównaniu z otaczającą skórą. Powstają w związku z zaburzeniami produkcji melaniny w procesie gojenia się blizn (to tzw. przebarwienia).

Czy domowe sposoby na blizny po trądziku wystarczą? 

Blizny po trądziku to trudne do usunięcia zmiany, dlatego domowe sposoby mogą pomóc w pewnym stopniu w ich redukcji, ale warto mieć realistyczne oczekiwania co do ich skuteczności. W zależności od rodzaju i charakteru zmiany pielęgnacja domowa może być jedynie wsparciem, a nie remedium na powstały problem. Domowe sposoby na blizny po trądziku będą pomocne jedynie w przypadku występowania łagodnych zmian. Drobne blizny potrądzikowe można starać się rozjaśnić domowymi roztworami zawierającymi kwasy owocowe, preparatami na blizny (maści, olejki), stosując peelingi lub masaże pobudzające ukrwienie skóry. W przypadku bardziej zaawansowanych lub trudnych do usunięcia blizn konieczne będzie skonsultowanie się ze specjalistą medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, jeśli rozważamy metody bardziej inwazyjne – np. podcięcie blizn drutem z wypełnieniem tłuszczem.

Jak usunąć blizny po trądziku – skuteczne zabiegi 

Podczas konsultacji lekarz oceni indywidualny przypadek i zaleci odpowiednie rozwiązania w przypadku leczenia blizn po trądziku. Profesjonalne metody terapeutyczne to m.in. laserowe usuwanie blizny, mikronakłuwanie, peelingi chemiczne. Jak działają? Zastosowanie lasera powoduje stymulację produkcji kolagenu, poprawę elastyczności skóry i wygładzenie nierówności. Mikronakłuwanie poprawia teksturę skóry poprzez pobudzenie procesu gojenia się i produkcji kolagenu. Natomiast peelingi chemiczne złuszczają górną warstwę skóry i pobudzają jej regenerację. Aby usunąć blizny po trądziku czasem należy skorzystać z terapii łączonych. To proces, który wymaga cierpliwości i u każdego z pacjentów może dać różny efekt.

– W przypadku głębokich blizn, celem zredukowania nierówności, można rozważyć możliwość podcięcia ich drutem z jednoczasowym przeszczepem tłuszczu – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista chirurgii plastycznej, który wykonuje takie zabiegi w One Clinic. Oczywiście to, co może być skuteczne u jednego pacjenta, nie sprawdzi się u innego. Inne są także oczekiwania pacjentów, dlatego zawsze niezbędna jest osobista wizyta przed planowaną terapią czy zabiegiem – dodaje dr Witwicki.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony