Blizny po cesarce – pielęgnacja oraz usuwanie | One Clinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Blizny po cesarce – pielęgnacja oraz usuwanie

Wiele kobiet coraz częściej doświadcza porodu poprzez cesarskie cięcie. To poważny zabieg, który pozostawia po sobie pamiątkę w postaci rozległej blizny na brzuchu. Tak, jak każda inna tego typu zmiana na ciele, wymaga ona specjalnej troski i pielęgnacji, aby była mniej widoczna oraz nie powodowała u kobiety dyskomfortu czy bólu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja i jak usuwać blizny po cesarskim cięciu? Dowiesz się z tego wpisu!

Blizna po cesarskim cięciu

Podczas cesarskiego cięcia lekarz oprócz skóry rozcina tkankę podskórną, powięź poprzeczną brzucha i macicę. Cięcie wykonuje się poziomo, a jego długość zależy np. od wielkości i wagi dziecka oraz sylwetki rodzącej. Obecnie cesarskie cięcia przeprowadza się w taki sposób, aby pozostawić na ciele jak najmniejszą bliznę. Jednak, aby nie była ona uciążliwa, wymaga specjalnej troski ze strony pacjentki. Początkowo rana jest osłonięta opatrunkiem, należy pamiętać aby go nie moczyć, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii. Rana zasklepiona jest rozpuszczalnymi lub nierozpuszczalnymi szwami. Kiedy nadejdzie pora na zdjęcie opatrunku i szwów bardzo ważna jest higiena i pielęgnacja blizny, aby nie dopuścić do zakażenia.

Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Każda blizna, także ta po cesarskim cięciu wymaga indywidualnego podejścia. Podczas gojenia rana może swędzieć, jest to naturalny stan, obecny podczas regeneracji skóry. Na początku należy uważać, aby nie uciskać rany (np. poprzez pocieranie bielizną) oraz przemywać ją delikatnie i dezynfekować specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. O czym warto jeszcze pamiętać? Podczas gojenia się rany należy stronić od nadwyrężania mięśni brzucha – nie dźwigać, nie podnosić ciężkich rzeczy, unikać aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest również, aby po zagojeniu rany, masować powstałą bliznę po cesarce – masażem opuszkowym. Taka mobilizacja blizny chroni przed jej przerastaniem. Ważne, aby bliznę pielęgnować jeszcze w momencie, gdy jest świeża (ale już wygojona), najlepsze efekty niwelowania i poprawy wyglądu blizn można uzyskiwać do 2 lat od momentu jej powstania. W tym czasie możemy starać się, aby była ona bardziej elastyczna, a przez to też mniej widoczna. Możesz zastosować specjalne maści lub opatrunki, aby zwiększyć miękkość i elastyczność blizny. Niezwykle skuteczne w tym wskazaniu będą również specjalne zabiegi w gabinecie. Które z nich pomogą w zmniejszeniu widoczności blizny?

Korekcja blizn laserem FRAX lub IPL

Aby znacznie poprawić wygląd, elastyczność i ruchomość blizny po cesarce świetnie sprawdzi się laserowa redukcja blizn. Działanie impulsów światła, które dostarczane są do skóry i poprzez powstawanie kontrolowanych mikrouszkodzeń reaktywuje procesy naprawcze i przebudowę tkanek. Dochodzi do stymulacji wytwarzania nowego kolagenu, co sprawia, że dany obszar staje się bardziej jędrny i elastyczny. Dzięki temu z czasem blizny po cesarskim cięciu stają się mniej widoczne. Są to zabiegi precyzyjne i małoinwazyjne. U niektórych pacjentek, aby blizna była bardziej elastyczna, można również zastosować mikropunkturę w połączeniu z terapią laserową. Procedura ta polega na wykonywaniu serii nakłuć na bliznę, aby doprowadzić do jej przebudowy. Taka stymulacja również pobudza naturalne zdolności organizmu do regeneracji i produkcji kolagenu. Czasem dobre rezultaty daje również pigmentacja kamuflująca, która pozwala na zbliżenie koloru blizny do otaczających tkanek.

Korekcja chirurgiczna blizn po cesarce

Blizny wciągnięte, przyrośnięte do powięzi można natomiast skorygować jedynie chirurgicznie. W zależności od charakteru blizny po cesarskim cięciu, można ją skorygować przez wycięcie i powtórne zeszycie lub przez odcięcie blizny od podłoża i transfer w to miejsce tkanki tłuszczowej. Dzięki zabiegowi zwiększa się komfort życia pacjentki. Uformowana na nowo blizna staje się bardziej estetyczna i nie „ciągnie” (co często sprawia ból). Chirurgiczną korektę blizny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony