Nici Aptos – jak działają i dlaczego warto je stosować?
Jedną z wiodących metod niechirurgicznego liftingu twarzy jest zastosowanie nici Aptos. Za ich skutecznością stoją zaawansowane technologie konstrukcyjne oraz techniki wprowadzania. Nici Aptos to dla niektórych pacjentów droga do młodszego, bardziej świeżego wyglądu. Komu je polecamy? Czym się charakteryzują i jakie mają zalety? Opowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki, chirurg plastyczny, Międzynarodowy Trener Aptos.
Nici Aptos – dlaczego warto?
Nici liftingujące Aptos zostały opracowane ponad 20 lat temu przez lekarzy z rodziny Sulamanidze. Obecnie do dyspozycji mamy ponad 50 metod zabiegowych i 30 różnych rodzajów nici (wchłanialnych, niewchłanialnych, z mikrowypustkami lub bez, gładkich lub w kształcę spirali), które sprawdzają się wszechstronnie w zabiegach odmładzających, dając długotrwałe i naturalne efekty. Dlaczego wybór w klinice padł akurat na nici Aptos?
– To, co trzeba podkreślić, co jest ważne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i lekarza to fakt, że na rynku jest wiele dostępnych nici, które czasem mogą nieść za sobą powikłania, natomiast nici Aptos takie nie są. Zastosowanie nici Aptos daje nam bardzo przewidywalne efekty zabiegów, nie ma tylu rozczarowań, powodują mało powikłań, a system szkoleń dla lekarzy jest idealnie skrojony. Są to nici, do których jestem całkowicie przekonany, gdyż z punktu widzenia pacjenta dają najczęściej długotrwałe efekty. Wykonując zabieg z użyciem nici, możemy w konkretnych przypadkach osiągnąć dobre efekty odmłodzenia lub odwlec w czasie wykonanie inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.
Jak zbudowane są nici Aptos?
Do zabiegów z użyciem nici liftingujących Aptos wykorzystuje się ich różne rodzaje, wszystko w zależności od wskazania i analizy stanu tkanek danego pacjenta. Inne nici będą właściwe przy ruchomych częściach tkanek, a inne w obszarach, gdzie najsilniej działa grawitacja. – Nici Aptos mają tzw. haczyki (nacięcia), które w czasie pociągania nitki ku górze, zakotwiczają się o tkanki i działają jak haczyki (ciągnąc tkanki ku górze). Mamy nici dwojakiego rodzaju: rozpuszczalne i nierozpuszczalne, które dobieramy w zależności od potrzeb pacjenta.
Nierozpuszczalne, to nici chirurgiczne z nacięciami, które trwale ciągną tkanki ku górze. Oczywiście wskutek procesów starzenia się tkanka z czasem wiotczeje i się obniża, ale efekt zastosowania nici jest długotrwały (ok. 5 lat, w zależności od tego, jak pacjent dba o siebie, swoją wagę i skórę). Ten rodzaj nici można zastosować nie tylko w obrębie twarzy, ale również ciała, np. do podniesienia piersi. Wtedy takie nici nie mają tych nacięć, są gładkie i działają na zasadzie stworzenia podskórnego biustonosza. Najpierw zaczepiamy nić o trwały punkt (np. obojczyk) i podciągamy tkanki na zasadzie napinania nici.
Drugi rodzaj to nici rozpuszczalne (wchłanialne). W swojej budowie również mogą mieć nacięcia, działają wtedy w pierwszym etapie jak nici chirurgiczne nierozpuszczalne. W drugim etapie rozpuszczając się powoli, tracą swoją siłę, natomiast substancje, z których są zbudowane (kwas polimlekowy i kwas hialuronowy), uwalniają się, stymulują tkankę, budowę kolagenu, powodując zwiększanie ilości naczyń, odżywienie i rewitalizację. Etap ten kończy się całkowitym rozpuszczeniem nici, utratą napięcia, ale wzmocnieniem tkanek okolicznych, wskutek rozpuszczania się tych substancji, z których nić jest zbudowana.
Jaki rodzaj nici Aptos wybrać?
To, jaki rodzaj nici będzie odpowiedni u danego pacjenta, zależy od wielu czynników. Wskazania, okolicy ciała, osobistych preferencji pacjenta i oczekiwanych efektów.
– Niektórzy pacjenci nie chcą korzystać z trwałych nici, obawiają się ich. To dla nich właśnie przeznaczone są nici rozpuszczalne, których działanie utrzymuje się ok. 1,5 do 2 lat. Proponujemy je też u osób, u których trzeba poprawić jakość skóry, gdyż stymulują tkanki do rewitalizacji. Innym pacjentom można proponować stałe nici.
O wyborze danego rodzaju nici decyduje również problem urodowy, z jakim zgłasza się do kliniki pacjent. Nici Aptos są alternatywą dla wielu bardziej inwazyjnych procedur, a ich wszechstronność sprawia, że można je zastosować w rozmaitych przypadkach. – Stosujemy je z powodzeniem w obrębie twarzy, np. w celu podniesienia policzków, likwidacji tzw. chomików, modelowania podbródka, podniesienia łuków brwiowych, korekcji kształtu nosa lub uszu. Można nimi korygować objętość okolicy doliny łez (stosuje się wtedy specjalne nici, które zwiększają swoją objętość i działają trochę jak wypełniacz) oraz ust. Do kliniki zgłaszają się również pacjenci po porażeniu nerwu twarzowego.
Nici Aptos znajdują zastosowanie również w obrębie ciała np. do podnoszenia niewielkich piersi, zmniejszenia otoczki brodawki, korekcji powłok brzusznych, przy opadaniu skóry ramion, a nawet przy zabiegach ginekologii estetycznej.
Kiedy zdecydować się na lifting nićmi Aptos?
Doświadczeni lekarze na całym świecie od lat udowadniają, że doskonałe efekty odmłodzenia są możliwe nie tylko z użyciem skalpela. Kiedy opadanie tkanek jest zbyt duże, aby wypełniacze mogły zadziałać skutecznie, ale jeszcze nie tak znaczne, aby skorzystać z liftingu chirurgicznego, warto rozważyć lifting nićmi Aptos.
– Nici to coś więcej niż wstrzyknięcie wypełniacza, czy wykonanie lasera, ale trochę mniej niż zabieg chirurgiczny. Należy sobie uświadomić, że jeżeli chcemy mieć widoczny efekt odmłodzenia, ale bez interwencji chirurgicznej, to jest to jedna z lepszych metod. Innymi sposobami nie uzyskamy podobnych rezultatów. Pacjent musi zdać sobie z tego sprawę, że nici w dużej mierze mogą zastąpić zabieg chirurgiczny, oczywiście ich efekt będzie krótszy i nie można mieć nierealnych oczekiwań w sytuacji, gdy tkanki znacznie opadają. Ale bez wątpienia jest to skuteczna alternatywa dla wielu pacjentów, którzy np. nie mogą, z uwagi na swój stan zdrowia, przechodzić operacji w znieczuleniu ogólnym trwającym kilka godzin. Są to zabiegi małoinwazyjne. W porównaniu z chirurgią czas wykonywania zabiegu jest krótszy, przebieg pooperacyjny jest lżejszy, a tym samym obciążenie dla pacjenta jest mniejsze.
Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie i dobrać taką metodę, która będzie najlepiej spełniała jego oczekiwania. Nie można jedną techniką zadowolić wszystkich pacjentów. Po to mamy różne procedury, aby je odpowiednio dobierać. Nici są jednym ze sposobów korygowania pewnych mankamentów, a strzykawka i skalpel to inne, dostępne możliwości.