Jak zapobiegać starzeniu się skóry? | One Clinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Na pytanie „Jak zapobiegać starzeniu się skóry?” nie ma jednej odpowiedzi. Troska i dbałość o zachowanie skóry jak najdłużej w dobrej kondycji to złożony proces. Dlaczego? Gdyż na cykl starzenia się ma wpływ wiele czynników. Naturalnych procesów zachodzących w skórze nie możemy zatrzymać, ale możemy starać się je opóźniać. Aby skóra długo wyglądała pięknie i zdrowo musimy działać wieloetapowo. Z tego wpisu dowiesz się jak spowolnić starzenie się skóry!

Naturalne procesy starzenia, sprawiają że skóra zaczyna tracić dobrą kondycję, z każdym rokiem zmniejsza się w niej zawartość kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Przez to staje się wiotka, sucha, zaczynają pojawiać się zmarszczki, przebarwienia oraz inne zmiany. Wielu procesów degradacji tkanek nie powstrzymamy, ale możemy je spowolnić. Duży wpływ na kondycję skóry (oprócz genów) będzie miał nasz tryb życia. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka zasad, aby zapobiegać nadmiernemu starzeniu się skóry.

1. Ochrona przeciwsłoneczna

Podstawową zasadą, dzięki której skóra pozostanie w dobrej kondycji, jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Niestety słońce niekorzystnie wpływa na jej stan, długotrwałe wystawianie się na działanie promieni UV powoduje tzw. fotostarzenie. Wskutek tych procesów degradacji tkanek skóra staje się szorstka, pojawiają się na niej przebarwienia i zmarszczki. Aby zapobiegać pogłębianiu się tych zmian, należy zawsze stosować odpowiednią fotoprotekcję – używanie kremów z filtrem SPF powinno wejść nam w nawyk, należy stosować je codziennie, niezależnie od pory roku. Powinniśmy unikać wystawiania się na działanie słońca w godz. 10-15 oraz chronić skórę odpowiednim ubraniem. Takie działania profilaktyczne to podstawa w zachowaniu dobrej kondycji skóry na długi czas.

2. Styl życia

Na przyspieszenie procesów starzenia ogromny wpływ ma również styl życia, jaki prowadzimy. Palenie papierosów w nadmiarze doprowadza do powstawania stresu oksydacyjnego, zwężenia naczyń krwionośnych, niszczenia włókien kolagenu i elastyny. Niekorzystny wpływ ma również nadużywanie alkoholu. Powoduje on wytwarzanie się stanów zapalnych i nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Używki te znacząco wpływają na przyspieszenie procesów starzenia się. Przez nie skóra staje się szara, matowa, mniej jędrna i elastyczna, wyraźnie pogarsza się jej kondycja, dlatego powinno się je ograniczać.

Wśród czynników przyspieszających pogorszenie się stanu skóry znajdziemy również brak wystarczającej ilości snu. Wysypianie się ma bardzo duży wpływ na prawidłową regenerację skóry. Jeśli nie dosypiamy, zakłócamy jej naturalny, dobowy rytm. Ważne zatem jest, aby pilnować higieny dobrego jakościowo snu.

3. Odpowiednia dieta

Wpływ na kondycję skóry mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i dieta. W jaki sposób wpływa ona na stan cery? – Ważnym elementem diety jest spożywanie odpowiedniej ilości antyoksydantów, co pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które wywierają̨ niekorzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry. W związku z tym zaleca się spożywanie przynajmniej 500-600g warzyw na dobę. Warzywa bogate w antyoksydanty to przede wszystkim papryka, pomidory, marchew, karczochy, różne rodzaje kapusty, brukselka, brokuły, kalafior, cebula, czosnek, zielone warzywa liściaste, naturalne kiszonki – mówi dietetyczka, dr n. med. Magdalena Jodkiewicz. Co jeść i jak jeść, żeby długo cieszyć się gładką i promienną skórą? – Do czynników przyspieszających procesy starzenia się skóry należy nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów prostych w diecie. W celu prawidłowego dojrzewania i różnicowania komórek warstwy rogowej naskórka potrzebne jest dostarczanie wraz z dietą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, których źródłem są ryby, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, awokado, orzechy. Zapewniają one ochronę przed fotostarzeniem oraz szybsze gojenie. Dodatkowo w profilaktyce starzenia się skóry znaczenie ma ograniczenie węglowodanów prostych, ponieważ wpływają one na utratę jędrności, zmarszczki i przebarwienia. W związku z tym należy zadbać, aby dieta była oparta o węglowodany złożone, pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych, strączków i owoców, a nie ze słodyczy czy słodkich napojów – dodaje dr n. med. Magdalena Jodkiewicz.

4. Przemyślana pielęgnacja w gabinecie

Aby spowolnić proces starzenia się skóry, obok codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, należy także wprowadzić w nawyk korzystanie z zabiegów w gabinecie. Wiele z nich opiera się na wzbudzaniu naturalnych procesów regeneracji. Należy podkreślić, że im wcześniej zmotywujemy skórę do pracy, tym dłużej będzie w dobrej kondycji. O wiele łatwiej jest też wspomagać jej dobry wygląd, niż starać się niwelować już powstałe zmiany i uszkodzenia w jej strukturze. Wśród zabiegów, które będą wspomagać skórę do pozostania w dobrej formie, jest np. podanie metodą mezoterapii osocza bogatopłytkowego lub wykorzystanie komórek regeneracyjnych z własnego tłuszczu. Zabiegi te pobudzają naturalną zdolność skóry do odnowy, dzięki nim wykorzystujemy to, co mamy najlepszego w sobie. Taka stymulacja skóry pozwala ją doskonale odżywić, pobudzić do pracy – w bezpieczny, skuteczny i naturalny sposób.

Do naprawy, przebudowy i regeneracji tkanek polecamy również stymulację laserową tzw. resurfacing. Jest to zabieg, który polega na bezpiecznym i kontrolowanym pozbyciu się wierzchniej, zniszczonej warstwy skóry oraz wywołaniu na niej mikrourazów. Takie działanie stymuluje skórę do odnowy i w efekcie staje się ona odświeżona, bardziej jędrna i wygładzona.

Z kolei, jeśli na skórze pojawią się nieestetyczne przebarwienia lub naczynka, warto zastosować terapie laserowe. W tym przypadku świetnie sprawdzi się laser IPL. Zabieg polega na wykorzystaniu światła o odpowiedniej długości, które generuje impulsy działające na hemoglobinę i melaninę. Taka terapia nie jest bolesna, wyrównuje koloryt skóry i sprawia, że cera staje się bardziej gładka i świeża.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony