Miniflebektomia Warszawa
Flebologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Jedną z tych chorób są żylaki. Żylaki kończyn dolnych natomiast to bardzo częsta dolegliwość u wielu osób, z czego u części, mimo profilaktyki i leczenia farmakologicznego, wymaga leczenia operacyjnego. Jeśli żylaki są małe i ograniczone do niewielkich żył, mogą być zamknięte przez nastrzyknięcie środkiem obliterującym (skleroterapia) albo poprzez miejscowe wycięcie przez mikronacięcia w znieczuleniu miejscowym (miniflebektomia). Miniflebektomia pozwala uniknąć blizn i powikłań związanych z leczeniem operacyjnym.
Jak przygotować się do zabiegu?
W pierwszej kolejności, w celu kwalifikacji do zabiegu miniflebektomii, należy odbyć konsultację flebologiczną. Polecamy przyjść z aktualnym wynikiem badania echo-Doppler w celu dokładnej diagnozy i zaplanowania rodzaju zabiegu przez flebologa. Podczas konsultacji omawiane są możliwości terapeutyczne i zlecane badania, jakie trzeba wykonać przed zabiegiem. W dniu zabiegu, badania powinny być nie starsze niż 4 tygodnie. Przed samym zabiegiem, należy usunąć owłosienie z okolicy poddawanej zabiegowi.
Jak wygląda zabieg?
Okolica zabiegowa jest dezynfekowana i znieczulana miejscowo, a po podaniu środka znieczulającego specjalista dokonuje bardzo małych kilkumilimetrowych, nacięć (zwykle 1-3 mm). Dzięki specjalistycznym narzędziom (haczykom i innym) chirurg może wyciągać żyły, przecinać je, usuwając żylaki. Procedura nie wymaga zakładania szwów. Po zabiegu zakłada się opatrunek.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu zalecamy noszenie przeciwżylakowych tekstyliów (pończochy, rajstopy) przez kilkanaście dni. Nie należy unikać chodzenia, wręcz przeciwnie – chodzić trzeba od razu. Bez problemu można powrócić do codziennych czynności. W przypadku ewentualnych dolegliwości bólowych, lekarz prowadzący może przepisać stosowne leki.
Wskazania do wykonania zabiegu miniflebektomii w Warszawie
- żylaki głównych pni żylnych – z wyjątkiem żylaków, które powstały w wyniku niewydolności ich ujścia
- żylaki dodatkowych pni żylnych
- żylaki siatkowate
- żylaki na grzbiecie stopy
Jakie są przeciwwskazania?
- infekcja, infekcja na skórze
- ciąża i karmienie
- przyjmowanie antykoagulantów i zaburzenia krzepnięcia
- ograniczenia w mobilności
- nadwrażliwość na środki znieczulające