Dlaczego warto wykonywać USG piersi oraz kiedy i jak często je robić?
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Dlaczego warto wykonywać USG piersi oraz kiedy i jak często je robić?

USG piersi to bardzo ważne, nieinwazyjne badanie, które służy podstawowemu potwierdzeniu lub wykluczeniu chorób nowotworowych. Każda kobieta powinna wiedzieć, iż procedurę tę powinno wykonywać się także prewencyjnie, nawet gdy nie widzimy u siebie alarmujących objawów czy nieprawidłowości. Dlaczego tak ważne jest systematyczne wykonywanie USG piersi? Jak wygląda wizyta i jak się do niej przygotować? Dowiesz się z tego wpisu!

USG piersi – co powinnaś wiedzieć?

USG piersi, czyli badanie ultrasonograficzne, służy wykrywaniu chorób piersi we wczesnym stadium. Dzięki niemu mamy możliwość dokładnego zobrazowania zmian w obrębie piersi, ich wielkości i położenia. Takie wczesne rozpoznanie nieprawidłowości pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i daje większe szanse na powodzenie ewentualnej terapii i całkowite wyzdrowienie. Trzeba też pamiętać, że niektóre zmiany w obrębie piersi usuwa się nie tylko ze względu na ryzyko rozwoju choroby. Czasem wycięcie guzków wykonuje się ze względu na dyskomfort czy ból.

Na czym polega badanie USG piersi?

W pierwszym etapie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, następnie przystępuje do właściwego badania, które wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjentka unosi ręce nad głowę, następnie lekarz nanosi na piersi żel, dzięki któremu łatwiej jest mu poruszać głowicą aparatury. Specjalista podczas badania głowicą używa ruchów okrężnych i podłużnych, aby jak najdokładniej móc ocenić badany obszar. Fala ultradźwiękowa odbija się od tkanek, dzięki czemu na monitorze widzimy efekt wykonanej kontroli piersi. Tkanki posiadają różną strukturę (mają różną echogeniczność), dzięki temu lekarz może odróżnić wygląd zdrowych tkanek, od tych, które mogą wzbudzać niepokój.

Kiedy powinno się wykonywać USG piersi?

Podstawowe badania diagnostyczne piersi tak naprawdę powinno się wykonywać już po 20. roku życia (czyli po zakończeniu okresu dojrzewania). Kobiety, które ukończyły 30. rok życia, powinny zgłaszać się na USG piersi raz do roku. Natomiast jeśli w niedalekiej rodzinie występowały przypadki nowotworu piersi takie badanie, powinno wykonywać się częściej – nawet co pół roku. Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest ono bolesne, średnio trwa ok. 10-15 minut. Nie jest istotny również dzień cyklu podczas wykonywania USG piersi. Jednakże z uwagi na to, iż w drugiej fazie cyklu piersi mogą być bardziej tkliwe, czasem kobiety preferują inny moment w ciągu cyklu, ale nie będzie to miało wpływu na interpretację wyników badania USG. Pamiętajmy również, że oprócz systematycznego badania ultrasonograficznego niezwykle ważne jest także regularne samobadanie w domu.

Co wykrywa USG piersi?

Podstawowe badanie USG piersi pozwala wykrywać łagodne zmiany torbielowate oraz guzy złośliwe, już we wczesnym stadium powstawania. Badanie to doskonale lokalizuje zmiany w tkance gruczołowej. Oprócz piersi lekarz bada podczas badania również zmiany w węzłach chłonnych. Wskazaniem do wykonania tego badania (oprócz systematycznej profilaktyki) jest występowanie nietypowego bólu w piersiach, stwardnienia i guzki, pojawienie się wycieku lub wciągniętej brodawki. Należy również zwrócić uwagę, iż badanie USG piersi warto wykonać przed ciążą i po ciąży.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony