Na czym polega operacja sutków i kiedy zdecydować się na zabieg?
Operacja sutków może być stosowana w różnych przypadkach. Najczęściej źródłem poddania się takiemu zabiegowi jest zaspokojenie osobistych preferencji estetycznych. Kiedy sutki (a konkretnie otoczki) są asymetryczne lub brodawki wciągnięte można wykonać operację sutków czy operację wciągniętych brodawek. Przeczytaj, kiedy jeszcze rozważyć ten zabieg.
Czym jest zabieg zmniejszenia brodawek sutkowych lub otoczki?
Operacja sutków to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zmianę kształtu, wielkości lub położenia sutków. Może być przeprowadzana z różnych powodów. Często zabieg zmniejszenia brodawek sutkowych lub otoczki wykonuje się ze względów estetycznych. Jednym z powodów jest np. chęć zmniejszenia dyskomfortu związanego z nadmiernie dużymi lub nieproporcjonalnymi sutkami. Operację sutków wykonuje się również w celu korekcji asymetrii sutków, przywrócenia kształtu i wyglądu sutków po chorobach, urazach lub innych zabiegach chirurgicznych.
Kiedy zdecydować się na zabieg?
Decyzja o operacji sutków wynika z indywidualnych potrzeb i preferencji danej osoby. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zgłosić się na konsultację z doświadczonym chirurgiem plastycznym, aby dokładnie omówić cele, oczekiwania, ryzyko i korzyści związane z operacją sutków. Na pytanie: „kiedy zdecydować się na zabieg?”, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pacjenci podejmują decyzje ze względów zarówno estetycznych, jak i medycznych. Często motywatorem do operacji sutków są następujące powody:
– Redukcja sutków. Niektórzy pacjenci skarżą się na zbyt duże (wyciągnięte) brodawki, co przeszkadza w funkcjonowaniu, bo np. ciągle ociera się o odzież, czasem nawet powodując rany (zdarza się, że z tą dolegliwością borykają się biegacze długodystansowi). Inne osoby z kolei skarżą się na rozległą otoczkę brodawki. W takich sytuacjach zabieg ma na celu zmniejszenie sutków (brodawek lub otoczki, czasem jednego i drugiego).
– Asymetria sutków. Nieproporcjonalne, asymetryczne sutki mogą być źródłem dyskomfortu estetycznego dla niektórych osób. W takich przypadkach korektę asymetrii sutków przeprowadza się dla wyrównania ich wielkości.
– Plastyka wciągniętej brodawki. Stosuje się operację, aby przywrócić wypukłość brodawkom piersiowym.
– Poprawa estetyki. Niektórzy pacjenci decydują się na operację sutków z powodów estetycznych. Chcą poprawy kształtu, wielkości lub proporcji sutków z powodu osobistych oczekiwań estetycznych.
Na czym polega korekcja wciągniętej brodawki sutkowej?
Plastyka brodawek piersi to zabieg, który ma na celu poprawienie położenia brodawki sutkowej, która jest skierowana do wewnątrz, zamiast na zewnątrz. Jeśli problem wciągniętej brodawki sutkowej towarzyszy pacjentowi od momentu dojrzewania – zazwyczaj jest to po prostu defekt estetyczny. Natomiast, jeśli problem ten pojawi się nagle, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to efekt występowania nowotworu. Korekcja wciągniętej brodawki sutkowej jest wykonywana w celu poprawy estetyki piersi oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania brodawki.
W zależności od pacjentki/pacjenta można zastosować różne metody korekcji wciągniętej brodawki sutkowej. Jedna z nich polega na przecięciu więzadeł, które mocują brodawkę do gruczołu piersiowego oraz następnie jej wydłużeniu (dzięki założeniu odpowiednich szwów). Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1 godzinę. W czasie rekonwalescencji powinno się unikać uciskania brodawek. Efekt będzie widoczny po ok. 2 tygodniach.