Dzień Otwarty – bezpłatna dermoskopia cyfrowa
Już 28 października zapraszamy na Dzień Otwarty, podczas którego bezpłatne cyfrowe badania dermoskopowe wykonywać będzie dr n. med. Sławomir Mazur, specjalista chirurg onkolog. Obowiązują zapisy na wizyty – tel. 795 895 111
Większość z nas posiada na ciele różnego rodzaju zmiany i znamiona barwnikowe. Zdarza się, ze lekceważymy ich obecność, nadmiernie opalamy skórę, podrażniamy tzw. pieprzyki bielizną lub ubraniem. Żadne z tych działań niestety nie służy naszemu zdrowiu. Dlatego warto regularnie oglądać znamiona pod specjalistycznym sprzętem lekarza – onkologa bądź dermatologa. Specjalista dokładnie oceni czy dana zmiana wymaga dalszej obserwacji, czy może być uznana za niebezpieczną czy spokojnie możemy założyć, że nie wymaga żadnej interwencji. Podejrzane zmiany powinny zostać starannie zweryfikowane i w razie potrzeby zakwalifikowane do usunięcia.
Już 28 października w godz. 15:00 – 19:00
będzie można skontrolować skórę po lecie bezpłatnie
u dr. n. med. Sławomira Mazura, chirurga onkologa.
Obowiązują zapisy – tel. 795 895 111
Jak przebiega badanie?
Badanie dermatoskopowe może uchronić nas przed rakiem skóry. Samo badanie jest nieinwazyjne i łatwe do wykonania. Lekarz za pomocą dermatoskopu, który w odpowiedni sposób powiększa oglądane zmiany skórne, ocenia po kolei ich stan. Jeśli znamię może być niebezpieczne dla zdrowia, lekarz kwalifikuje je do usunięcia (z marginesem zdrowej tkanki) i wysyła do badania histopatologicznego pod kątem występowania raka. Należy podkreślić, że tylko taki rodzaj badania może dać informację o tym, czy mamy do czynienia z czerniakiem. Wszelkie usunięcie laserem lub zamrożenie, bez badania histopatologicznego, nie przyniesie informacji o tym czy zmiany były niebezpieczne i czy mogą powodować występowanie przerzutów.
Kiedy potrzebujemy wykonać dermoskopię cyfrową u specjalisty?
Warto ustalić w swoim zdrowotnym kalendarzu regularną kontrolę zmian skórnych. Często pacjenci decydują się na badania właśnie po lecie, gdyż wtedy podczas ekspozycji na słońce bardziej wnikliwie przyglądają się swoim zmianom barwnikowym – „pieprzykom”. Na uwagę lekarza zasługują zarówno zmiany gładkie, jak i wystające. Alarmujący może być niejednolity kolor zmiany, zaczerwienienie lub poszarpane brzegi.
Na bezpłatne badania dermoskopowe zapraszamy jednak wszystkich, bo bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy nie jesteśmy w stanie ocenić czy dane znamię może być groźne czy nie.