Usuwanie – leczenie żylaków Warszawa
Flebologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył, w tym żylakami i zmianami naczyniowymi. Jedną z chorób żył są żylaki. Żylaki kończyn dolnych to częsta dolegliwość u wielu ludzi. Część osób, mimo profilaktyki i leczenia farmakologicznego, wymaga leczenia operacyjnego.
Opis zabiegów usuwania żylaków
Jeśli żylaki są małe i ograniczone do niewielkich żył mogą być zamknięte przez nastrzyknięcie środkiem obliterującym (skleroterapia) albo poprzez miejscowe wycięcie przez mikronacięcia w znieczuleniu miejscowym (miniflebektomia). W przypadku dużych żył flebolog, dr n. med. Andrzej Cichocki, najprawdopodobniej doradzi przeprowadzenie zabiegu. Najczęściej konieczne jest wtedy usunięcie żyły odpiszczelowej (dużej żyły powierzchownego układu żylnego). W trakcie operacji chirurg naczyniowy wykonuje 2 małe cięcia w pachwinie i na stopie oraz mikronacięcia nad żylakami (te nie wymagają zakładania szwów).
W przypadku małych żylaków, tzw. pajączków, można zastosować leczenie laserowe jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie laserów Nd:YAG (neodymowo-yagowym). Procedura polega na przykładaniu głowicy lasera tam, gdzie należy zamknąć niewielkie naczynia. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia i jest zwykle małobolesny lub bezbolesny.
Jak przygotować się do zabiegów leczenia żylaków
Każdą terapię poprzedza konsultacja lekarska. W przypadku bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych specjalista zleca badanie dopplera kończyn dolnych celem dokładnej oceny przepływu krwi w tętnicach lub żyłach. Do zabiegów chirurgicznych zlecane są także podstawowe badania krwi lub inne, zależnie od wywiadu lekarskiego. Do mniej inwazyjnych metod jak skleroterapia lub laserowe usuwanie „pajączków” nie są potrzebne badania. Do zabiegów skóra nie powinna być jednak opalona. Jeśli chodzi o terapie laserowe, to ich efekt widoczny jest czasem po kilku miesiącach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale naprawdę warto, bo efekty często są spektakularne.
Co robić po zabiegach leczenia żylaków
Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Obejmują one często tzw. kompresoterapię, czyli noszenie specjalnych pończoch kompresyjnych, które wspierają rekonwalescencję.
Zabiegi z zakresu leczenia żylaków w One Clinic wykonują
dr n. med. Andrzej Cichocki – chirurg naczyniowy, specjalista chirurgii onkologicznej
dr n. med. Justyna Jończyk – specjalistka chirurgii plastycznej, ekspertka w zakresie terapii laserowych
Aleksandra Nowak – ekspertka terapii laserowych, wykonuje zabiegi zamykania naczynek (IPL) i redukcji pajączków (Nd:YAG)