Przebarwienia na twarzy – jak się ich pozbyć?
Czy po wakacyjnych wyjazdach jako pamiątkę, oprócz pięknych zdjęć, masz także przebarwienia na twarzy? Niestety to dość powszechny problem. Zmiany barwnikowe na skórze tworzą się najczęściej wskutek nieodpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej – latem, kiedy niewystarczająco dobrze chronimy skórę. Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Polecamy laseroterapię!
Jak tworzą się przebarwienia?
Nierówny koloryt, brązowe plamy – to właśnie przebarwienia, które tworzą się na skórze wskutek nadmiernej produkcji melaniny na danym obszarze. Funkcją melaniny w skórze jest naturalna ochrona DNA komórek skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Latem, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na wystawianie skóry na działanie słońca, podczas spacerów, uprawiania sportów wodnych, przebywania na plaży i nad jeziorami tej melaniny wytwarza się więcej. Tak powstaje opalenizna, ale i przebarwienia na twarzy wynikające z nadprodukcji melaniny. Oprócz tego przebarwienia mogą się również tworzyć z powodu zaburzeń hormonalnych, w wyniku stanu zapalnego skóry, a nawet w konsekwencji występowania zanieczyszczeń powietrza. Takie zaburzenia w pigmentacji skóry mogą być czasem prawdziwym problemem. Zmiany barwnikowe mogą mieć różne kształty i wielkość. Wiele pań stara się zakryć przebarwienia na twarzy za pomocą mocnego makijażu. Nie jest to ani wygodne, ani skuteczne.
Jak unikać powstawania przebarwień na twarzy?
Przede wszystkim, aby przebarwienia się nie pojawiały, konieczna jest odpowiednia fotoprotekcja. Należy codziennie (nie tylko latem) chronić cerę kremami z filtrem UV. Nie wystawiać skóry bezpośrednio na działanie słońca, zamiast tego wybierać miejsca w cieniu. Zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol (np. perfum). Uważnie sprawdzać, czy leki i suplementy, które zażywamy, nie zawierają składników wzmagających powstawanie przebarwień (np. dziurawiec). Stosowanie leków wraz z ekspozycją na słońce może sprawić, że na twarzy będą się tworzyć nieestetyczne zmiany.
Które leki będą wzmagały powstawanie przebarwień?
– hormonalne (np. stosowane jako środki antykoncepcyjne)
– barbiturany (o działaniu nasennym i uspokajającym)
– niektóre przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe
– niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. maści i kremy przeciwbólowe)
– leki o działaniu moczopędnym
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Niestety przebarwienia na twarzy same nie znikną. Czasem, aby się ich pozbyć niewystarczające będą kosmetyki lub lżejsze zabiegi kosmetologiczne, wtedy z pomocą przychodzi laseroterapia. Terapia laserem IPL pozwala wyrównać koloryt skóry i zredukować lub zmniejszyć widoczność różnego rodzaju przebarwień. IPL to diodowe źródło światła, które działa precyzyjnie na barwnik skóry – melaninę. Energia światła zostaje wchłonięta przez komórki zawierające pigment, które pod wpływem tego działania zostają rozbite na mniejsze cząsteczki (zniszczone). Początkowo zmiana barwnikowa staje się ciemniejsza, następnie złuszcza się i zanika (częściowo lub całkowicie), koloryt skóry staje się bardziej wyrównany. W zależności od wskazań i indywidualnych cech danego pacjenta, aby zlikwidować przebarwienia na twarzy potrzeba będzie od 2 do 6 zabiegów, w odstępach 2-4 tygodni. Podczas wykonywania serii zabiegów na przebarwienia oraz już po zakończeniu terapii, należy pamiętać, że aby rezultaty zabiegów były długotrwałe, trzeba stosować odpowiednią profilaktykę przeciwsłoneczną.