Szyja indycza – jak się jej pozbyć i odmłodzić szyję? | One Clinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Szyja indycza – jak się jej pozbyć i odmłodzić szyję?

Szyja indycza, czyli nadmiernie zwisająca i wiotka skóra w okolicy podbródka to przykry problem natury estetycznej. Często wprowadza dyskomfort. Utrudnia akceptację własnego wyglądu, zdradza nasz wiek lub wręcz niesprawiedliwie postarza. Dlatego, aby nie pojawiała się szyja indyka, warto profilaktycznie dbać o skórę. Dowiedz się, co postarza skórę i jak wpływać na jej odmłodzenie na różne sposoby.

Objawami skóry indyczej jest wiotka skóra na szyi (powstaje wskutek ubytków kolagenu i elastyny). Wtedy to obserwujemy obwisanie skóry pod brodą, które tworzy charakterystyczne fałdy, wysuszenie skóry, utratę elastyczności i jędrności. Skóra indyka nieubłaganie zdradza wiek, a nawet postarza.

Szyja indycza to problem estetyczny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak właśnie wśród kobiet może być on bardziej dotkliwy. Dlaczego? Kobiety bardziej eksponują szyję i dekolt, dlatego oznaki starzenia się na tym obszarze są zdecydowanie bardziej widoczne.

Oznakami starzenia się skóry szyi może być np.:

– Wiotczenie skóry. Skóra traci swoją jędrność i elastyczność. To prowadzi do powstania „worków” i „zwisów” – ten stan potocznie nazywany jest właśnie szyją indyczą.

– Zwiotczenie mięśni. Utrata napięcia mięśni szyi – może to prowadzić do opadania tkanek.

– Powstawanie zmarszczek i linii mimicznych. Skóra jest mniej elastyczna i staje się sucha, zaczynają uwidaczniać się zmarszczki i linie mimiczne.

– Tworzenie się przebarwień. Ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania przebarwień.

Wszystkie te problemy mogą z czasem pojawić się w obrębie szyi. Sprawią, że będziemy wyglądać starzej. Kiedy je zauważymy, to czas, aby zdać sobie sprawę, że procesy starzenia nieustannie postępują. W naszej klinice dysponujemy metodami, które pozwalają je spowolnić, poprawić kondycję skóry, zagęścić ją, a tym samym pozbyć się szyi indyczej.

Dlaczego na szyi powstaje tzw. skóra indyka? 

Skóra na szyi jest bardzo wrażliwa i cienka. Delikatniejsza niż skóra na twarzy. Dlatego też jest bardziej podatna na szybsze starzenie się – przebiega ono szybciej niż na pozostałych częściach ciała. Dlaczego? Często zapominamy o pielęgnacji i nawilżaniu szyi oraz właściwym jej ochranianiu przed promieniowaniem UV. To najpoważniejsze zaniedbania i źródło przyspieszenia degradacji komórek skóry na szyi, a tym samym także wiotczenia skóry i tworzenia się szyi indyczej.

Starzenie się i pogarszanie się kondycji skóry może wynikać z występowania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Oto kilka z nich:

Predyspozycje genetyczne. Niektórzy z nas są bardziej podatni na postępowanie procesów starzenia.

Promienie słoneczne. Ekspozycja na słońce powoduje uszkodzenie skóry, co prowadzi do utraty jej jędrności i elastyczności. Promienie UV emitowane przez słońce są głównym winowajcą uszkadzania skóry. Powodują uszkodzenie DNA w komórkach skóry, co prowadzi do powstawania wolnych rodników. Dodatkowo hamują produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność skóry. To wszystko prowadzi do jej wiotczenia, powstawania zmarszczek i utraty elastyczności.

Palenie papierosów. Ma ono bezpośredni wpływ na przyspieszenie procesów starzenia się skóry, w tym utraty jej jędrności i elastyczności. Sprawcą tego stanu jest występowanie wolnych rodników w dymie tytoniowym. Wolne rodniki to cząsteczki, które posiadają nieparzystą liczbę elektronów i są bardzo reaktywne. Wolne rodniki atakują białka, lipidy i kwasy nukleinowe w komórkach, powodując ich uszkodzenie i utratę funkcji.

Palenie tytoniu powoduje duży wzrost poziomu wolnych rodników we krwi, co przyczynia się do uszkodzenia komórek skóry. Wolne rodniki powodują utratę elastyny i kolagenu, co prowadzi do utraty jędrności skóry i powstawania zmarszczek. Palenie papierosów również prowadzi do niedotlenienia skóry i spadku jej odżywienia, co może powodować problemy z kolorytem skóry. Palacze są bardziej narażeni na pojawianie się silniejszych oznak starzenia się skóry niż osoby niepalące, właśnie z powodu wolnych rodników zawartych w dymie tytoniowym.

Skóra indyka zazwyczaj staje się bardziej widoczna w okolicach 40. roku życia. Jej pojawienie się wynika właśnie z oddziaływania wyżej wymienionych negatywnych czynników. Przyczyną jej występowania jest też naturalne starzenie się organizmu, nagłe zmiany masy ciała, zła dieta itp.

Zabiegi pomagające w pozbyciu się szyi indyka 

Nieestetyczna szyja indyka, która wynika z pojawienia się wiotkiej skóry, jest wyzwaniem dla medycyny estetycznej, ale dysponujemy zabiegami, które niwelują ten problem. Odpowiednia metoda dla danego pacjenta będzie dobrana zawsze po konsultacji ze specjalistą – aby uwzględnić możliwości, potrzeby i predyspozycje do uzyskania określonych efektów.

W zależności od stopnia zaawansowania problemu szyi indyka można stosować biostymulatory, które będą wzmacniały skórę, zagęszczały ją i poprawiały jej napięcie. Efekt będzie pojawiał się z czasem. Kolejną metodą mogą być też nici liftingujące, mające za zadanie podtrzymanie i napięcie zwiotczałej skóry w odpowiednim miejscu, tak aby nie tworzył się nieestetyczny zwis. W bardzo zaawansowanych przypadkach można zastosować lifting chirurgiczny. Metoda ta będzie polegała na usunięciu nadmiaru skóry (a czasem też tkanki tłuszczowej) i wymodelowaniu okolicy szyi i podbródka, poprzez odpowiednie naciągnięcie i zszycie skóry. Procedura ta ma na celu poprawienie konturu szyi, a tym samym zlikwidowanie szyi indyka. Jest to metoda bardziej inwazyjna, dlatego po zabiegu konieczna będzie rekonwalescencja i przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych wskazanych przez lekarza.

Jak zapobiegać powstawaniu zwiotczałej skóry na szyi? 

Aby nie doprowadzić do pojawienia się szyi indyczej, warto jest działać profilaktycznie. Ważna będzie tutaj prawidłowa pielęgnacja oraz ochranianie skóry przed negatywnymi czynnikami. Co robić, aby nie pojawiła się skóra indycza na szyi?

– Ochrona skóry promieniami UV jest kluczowa dla zachowania jej zdrowia i młodości. Dlatego warto stosować kremy z filtrem UV, unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia lub zakrywać skórę.

– Stosować codzienną pielęgnację skóry. Indycza szyja może pojawiać się w wyniku wieloletnich zaniedbań w nawilżaniu i odżywieniu skóry oraz niewłaściwym nakładaniu kosmetyków – należy je aplikować w kierunku od dołu ku górze.

– Stosować dietę bogatą w witaminy, minerały i antyoksydanty, które wspierają zdrowie skóry. (Warto postawić na niektóre substancje, takie jak witamina C i E, beta-karoten, które wspierają ochronę komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników).

– Utrzymać aktywność fizyczną, która wzmocni mięśnie szyi i ramion oraz pomoże zachować właściwy poziom napięcia skóry (np. joga twarzy).

– Pamiętać o odpowiedniej pozycji przy siedzeniu i spaniu. Dzięki temu unikniemy nadmiernego napięcia w okolicach szyi.

– Stosować zabiegi wspomagające, stymulujące i kondycjonujące skórę. Dzięki temu będzie ona dłużej napięta i elastyczna.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony