Leczenie operacyjne palca trzaskającego Warszawa | One Clinic
Leczenie operacyjne palca trzaskającego

Leczenie operacyjne palca trzaskającego Warszawa

Leczenie operacyjne palca trzaskającego to małoinwazyjny zabieg, który pomaga osobom ze zdiagnozowanym palcem zatrzaskującym wrócić do dawnej ruchomości. Palec zatrzaskujący  to zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca, które najczęściej powstaje przez przeciążenie. Problem ten dotyka najczęściej np. muzyków i krawcowe. Objawy palca trzaskającego to opuchlizna, ograniczona ruchomość palca lub nawet dłoni, charakterystyczny odgłos trzaskania lub przeskakiwania w trakcie poruszania palcem, a także trudności w jego rozprostowaniu. Operacja przywraca swobodny ruch ścięgna zginacza palca.

Jak przygotować się do operacji palca trzaskającego w Warszawie?

Przed przystąpieniem do zabiegu odbywa się konsultacja lekarska. Pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce, wykonuje się np. badanie ultrasonograficzne palca. Przed operacją należy wykonać badania krwi: morfologia, APTT, PT, które służą do oceny układu krzepnięcia i krążenia. Na 7 dni przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków zwiększających ryzyko krwawienia, np. Aspiryny. W dniu operacji nie powinno się używać kremów natłuszczających.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonuje się w niedokrwionym polu, które uzyskujemy dzięki założeniu opaski uciskowej. Operacja palca trzaskającego polega na nacięciu niewielkiego obszaru po wewnętrznej stronie dłoni i uwolnieniu (przecięciu) pochewki ścięgna. Następnie nakładane są szwy, które przyspieszają proces gojenia się ścięgna i rany. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub odcinkowym. Zabieg trwa ok. 40 minut. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia pacjenta.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Po operacji palca trzaskającego zakładany jest miękki opatrunek ograniczający ruchomość. Takie zabezpieczenie ręki pomaga również zmniejszyć obrzęk, a także ból pooperacyjny. Po zabiegu zaleca się oszczędzanie sił. Konieczna jest rehabilitacja i regularne wykonywanie ćwiczeń, które szybko pomogą przywrócić sprawność ruchową palców i dłoni. Okres rekonwalescencji trwa około 3-4 tygodni.

Wskazania do wykonania zabiegu

  • drętwienie palców
  • uczucie mrowienia w palcach
  • ból nocny dłoni
  • trudność i odczuwany ból podczas próby wyprostowania palca
  • trzaskanie podczas prostowania palca
  • zdiagnozowany palec trzaskający

Jakie są przeciwwskazania?

  • aktywna infekcja
  • ciąża i karmienie piersią

Zabiegi leczenia palca trzaskającego w One Clinic wykonuje

dr n. med. Tadeusz Witwicki – specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej, wieloletni praktyk chirurgii ręki

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony