Brodawka sutkowa - rekonstrukcja lub zmiana barwy - OneClinic
Brodawka sutkowa – rekonstrukcja lub zmiana barwy

Brodawka sutkowa – rekonstrukcja lub zmiana barwy

Rekonstrukcja bądź korekcja barwy brodawki sutkowej to podskórne, mechaniczne wprowadzenie niewielkiej ilości barwnika (mieszanki pigmentów) za pomocą jednej lub kilku igieł. Tym sposobem wykonuje się na skórze symetryczny, realistyczny rysunek nadający wygląd naturalnej brodawki sutkowej.

Jak przygotować się do zabiegu?

Należy zadbać o kondycję skóry, aby była złuszczona i odpowiednio nawilżona. Dobrze przygotowana skóra lepiej przyjmuje pigment, co pozwala dłużej się nim cieszyć. Jeżeli w miejscu pigmentowanym występują blizny zalecana jest wcześniejsza konsultacja, aby omówić możliwości ich korekcji, mając na uwadze plany zabiegów rekonstrukcyjnych/zmiany barwy tkanek.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia i dezynfekcji skóry w miejscu pigmentowanym. Następnie dobierany jest odpowiedni kolor i tworzony rysunek. Cały projekt musi być zaakceptowany przez klientkę. Nakładane jest znieczulenie. Po odczekaniu odpowiedniego czasu (ok. 20-30 min. aby znieczulenie zaczęło działać) wykonywana jest pigmentacja rekonstrukcyjna brodawki sutkowej. Na koniec dezynfekuje się miejsce pigmentowane, nakłada się produkt/y pielęgnacyjne oraz opatrunek.

Ile zabiegów wymaganych jest do uzyskania pożądanego efektu?

Dwa do trzech zabiegów. Pierwszy to projekt i pigmentacja. Po 6 – 8 tygodniach wykonujemy drugi, który jest dopigmentowaniem (dołożeniem pigmentu po naturalnym procesie złuszczania). Zdarza się, chociaż rzadko, że potrzebny jest i trzeci zabieg – dopigmentowanie. Dany wygląd otoczki utrzymuje się od dwóch do 3 lat. Po tym czasie należy ponownie wykonać mikropigmentację w celu odświeżenia koloru.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra okolicy pigmentowanej może być delikatnie opuchnięta, zaczerwieniona i obolała.
Początkowo brodawka wydaje się przerysowana, a kolor zbyt intensywny. To dlatego, że widzimy jedynie pigment osadzony w naskórku. ⁣ Po kilku dniach (4-5) skóra w miejscu pigmentowanym zacznie się łuszczyć. Jest to proces całkowicie naturalny. Ważne jest, aby jej nie skubać i nie drapać, gdyż może to skutkować powstaniem odbarwień i blizn. Tuż po wyłuszczeniu pigmentu z naskórka kolor może wydawać się zbyt jasny czy nierówny. Pigment potrzebuje czasu na ustabilizowanie się w skórze. Proces ten trwa około 6-8 tygodni. Po tym czasie możemy umówić się na dopigmentowanie, podczas którego uzupełniamy ubytki, przyciemniamy kolor, korygujemy kształt.

Jak należy pielęgnować skórę po zabiegu?

Ważną rolę w procesie gojenia odgrywa prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa. Należy używać wyłącznie preparatów otrzymanych w klinice. Skórę po zabiegu w miejscu pigmentowanym pielęgnujemy nie dopuszczając do powstania strupków poprzez usuwanie limfy oraz nawilżając. Chronimy ją przed wodą, para i promieniami UV. Nie skubiemy, nie drapiemy.  Przestrzeganie zaleceń przyspiesza proces gojenia skóry, wydłuża trwałość i gwarantuje oczekiwany efekt.

Wskazania do wykonania zabiegu

Chęć poprawy koloru i/lub kształtu, zniwelowanie asymetrii lub całkowita rekonstrukcja brodawki sutkowej po mastektomii.

Jakie są przeciwwskazania?

 • Zabieg należy odsunąć w czasie jeżeli:
  • Przechodzisz infekcję bakteryjną lub wirusową
  • Przyjmujesz antybiotyk, sterydy, leki rozrzedzające krew
  • Masz stan zapalny w miejscu poddawanym zabiegowi (wysypka, wyprysk, ugryzienie owada, zadrapanie)
  • Chorujesz na cukrzycę lub łuszczycę
  • Jesteś w ciąży, okresie połogu czy laktacji
  • Jesteś przed/po/w trakcie leczenia onkologicznego – POTRZEBNA ZGODA LEKARZA PROWADZACEGO

  Pamiętaj, aby poinformować linergistkę o wszystkich chorobach i przyjmowanych obecnie lekach oraz terapiach

Kto wykonuje zabiegi mikropigmentacji w One Clinic?

Zabiegami z zakresu mikropigmentacji oraz makijażu permanentnego zajmuje się w naszej klinice Aleksandra Nowak – kosmetolożka, linergistka i międzynarodowa trenerka makijażu permanentnego

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony