Operacja przepukliny (pępkowa, pachwinowa)
Przepuklina powstaje w wyniku osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni. Ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej napiera na osłabione miejsce, powodując pojawianie się widocznych uwypukleń. Problem ten może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Przepuklina może być wrodzona lub nabyta i najczęściej objawia się w okolicach pachwin, pępka lub w bliźnie pooperacyjnej. Pojawieniu się przepukliny towarzyszą dolegliwości bólowe w miejscu jej występowania i/lub guzowate uwypuklenia.
Jak przygotować się do zabiegu?
Operację przepukliny poprzedza konsultacja lekarska, podczas której omawiany jest dokładny stan zdrowia pacjenta. Szczegółowy wywiad lekarski jest bardzo ważny przy chorobach płuc, serca i tarczycy. Przed zabiegiem należy także wykonać badania zlecone przez lekarza. Zwykle lista ta obejmuje następujące: grupa krwi, morfologia, mocz, APTT i INR, kreatynina, elektrolity, glukoza. W zależności od stanu zdrowia oraz wieku pacjenta, może być on także skierowany na EKG i RTG klatki piersiowej. Przed operacją warto ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Golenie pola operacyjnego powinno być wykonywane tuż przed operacją. Ogranicza to możliwość powstania infekcji. Jeśli zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym (najczęściej tak jest), pacjent przed operacją powinien być na czczo.
Jak wygląda zabieg?
W zależności od rodzaju i wielkości przepukliny istnieją dwie metody przeprowadzenia operacji: klasyczna i laparoskopowa. Różnica między technikami polega na tym, że operacja przeprowadzona metodą laparoskopową jest mniej inwazyjna i pacjent po niej szybciej wraca do codziennych zajęć. W trakcie klasycznego zabiegu, lekarz wykonuje cięcie, dzięki któremu jest w stanie usunąć przepuklinę i zszyć osłabioną ścianę brzucha, w którym przepuklina się pojawiła. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Jest możliwość zastosowania siatki, która ma na celu wzmocnienie ściany powłok brzusznych i wytworzenie mocnej blizny zapobiegjącej powstawania przepukliny. Dzięki operacji pacjent może całkowicie pozbyć się dolegliwości i szybko wrócić do normalnego trybu życia. Z reguły zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin, w zależności od rozległości i skomplikowania przypadku.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać do 4-5 dni po operacji, ale zaleca się jak najszybsze wstanie z łóżka i rozpoczęcie prób chodzenia. Dzięki temu pacjent niweluje powstanie zrostów oraz uczucie ciągnącej blizny. Po około tygodniu pacjent powinien stawić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz obejrzy ranę i zdejmie szwy. Do 3 miesięcy po operacji pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Tyle czasu potrzeba, aby tkanki się zagoiły i w pełni odtworzyły mechaniczną wytrzymałość. Należy pamiętać, że czas powrotu do codziennych aktywności zależy także od stanu zdrowia pacjenta oraz szybkości gojenia się rany pooperacyjnej, a także od metody operacyjnej i rozległości przepukliny.
Wskazania do wykonania zabiegu
- uwypuklenie powodujące uczucie dyskomfortu
- dolegliwości bólowe w miejscu powstania przepukliny
- pieczenie lub uczucie ciągnięcia w miejscu powstania przepukliny
Jakie są przeciwwskazania?
- stan ropny skóry
- stan zapalny tkanki podskórnej w okolicy przepukliny
- choroby, przy których pacjent musi przyjmować leki przeciwkrzepliwe
Operację przepukliny w One Clinic wykonują
dr n. med. Andrzej Cichocki