Całkowite usunięcie blizny – czy to możliwe?
Kiedy pojawiają się urazy na skórze po zranieniach, operacjach lub innym rodzaju uszkodzeń, naturalnym efektem procesu gojenia jest wytworzenie się blizny. Całkowite usunięcie blizny jest właściwie niemożliwe. Są jednak sposoby, które mogą pomóc w poprawie ich wyglądu, zmniejszeniu widoczności oraz dyskomfortu, jaki za sobą niosą np. swędzeniu czy sztywności.
Czym są blizny i jakie rodzaje wyróżniamy?
Blizny to naturalne zmiany na skórze, które powstają wskutek procesu gojenia się rany. Mogą różnić się kształtem, wielkością, kolorem i teksturą. Są również inne w zależności od rodzaju uszkodzenia skóry oraz indywidualnych predyspozycji danej osoby do gojenia, dlatego usunięcie blizny czasem wymaga zastosowania różnych metod. Rodzaje blizn można różnicować pod wieloma względami.
– Czasu powstawania: blizny niedojrzałe i dojrzałe.
– Źródła powstawania: blizny pooperacyjne, po oparzeniach, potrądzikowe, po wypadkach i urazach.
– Wyglądu blizny: przerostowe, zanikowe, keloidowe (bliznowce) oraz normalne.
Nowoczesne i skuteczne metody usuwania blizn
Skuteczność metod usuwania blizn może być różna w zależności od indywidualnego przypadku, typu blizny, jej wieku, lokalizacji oraz wielu innych czynników. W wielu przypadkach można osiągać bardzo dobre efekty estetyczne, kiedy blizna staje się mało widoczna. Niekiedy pacjentom zależy głównie na poprawie funkcji blizny – aby np. nie była ona sztywna – nie ograniczała ruchu. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, który wpływa na usunięcie blizny, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Doświadczony specjalista oceni indywidualną sytuację pacjenta i zaproponuje optymalne rozwiązania. Ale trzeba pamiętać, że efekty terapii mogą się różnić w zależności od pacjenta.
Laserowe usuwanie blizn
Laserowe usuwanie blizn to jedna z możliwości redukcji widoczności blizn na skórze. Jest to nieinwazyjna procedura, która wykorzystuje promienie laserowe do wywołania procesów naprawczych i przebudowy blizny lub poprawy jej koloru. Proces laserowego usuwania blizn polega na precyzyjnym nakierowywaniu wiązki laserowej na obszarze blizny. Energia lasera powoduje uszkodzenie obszaru blizny i stymuluje proces regeneracji skóry.
Mikronakłuwanie
Mikronakłuwanie to metoda, którą można stosować celem uelastycznienia i zwiększenia ruchomości blizny, a także zredukowania jej widoczności. To nieinwazyjna procedura, która wykorzystuje nakłuwanie skóry w obszarze blizn, co uruchamia proces stymulacji skóry do prawidłowego gojenia się i regeneracji. Małe nakłucia na skórze stymulują produkcję kolagenu i elastyny (są to składniki budulcowe, które poprawiają elastyczność na danym obszarze). W efekcie mikronakłuwania na blizny może nastąpić poprawa tekstury skóry, zmniejszenie widoczności blizn, a także redukcja niektórych objawów, takich jak swędzenie i zaczerwienienie. Często metodę tę można łączyć z terapią laserową.
Chirurgiczna korekcja blizn
Kiedy blizny ograniczają ruchomość, są rozległe i powodują dyskomfort, jedną z metod ich usunięcia jest chirurgiczna korekcja blizn. Jest to procedura, której celem jest poprawa wyglądu blizn pozostałych po urazach, operacjach lub innych uszkodzeniach skóry. Podczas operacji można wykorzystać różne techniki w zależności od wyglądu i rodzaju blizny. Chirurg może zastosować wycięcie blizny i ponowne zszycie rany (aby była bardziej estetyczna) lub przesunięcie blizny (aby była w niej widocznym miejscu). Chirurgiczna korekcja blizn stosowana jest dla zmiany kształtu lub widoczności blizny. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym zabiegu chirurgicznym pozostaje nowa blizna – w sytuacji zabiegu plastyki blizny, nowa blizna ma być bardziej estetyczna i mniej widoczna od starej.
Pigmentacja kamuflująca
Pigmentacja kamuflująca (mikropigmentacja lub makijaż permanentny) jest jedną z metod na „wizualne usunięcie” blizny. Polega na zmniejszeniu jej widoczności, poprzez stosowanie specjalnych pigmentów (mieszanek barwników) na skórze w miejscach blizn. Pigment stosowany podczas zabiegu wprowadzany jest w górną warstwę skóry, aby naśladować jej naturalny kolor. Takie zatuszowanie można zastosować w celu poprawy koloru lub kształtu blizny.