Czym jest ginekomastia? Jakie efekty daje chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn? Wyjaśniamy!
Panowie marzą o pięknie rozbudowanej i płaskiej klatce piersiowej – to fakt. Jednakże, kiedy borykają się z problemem ginekomastii, czyli nadmiernego rozrostu gruczołu piersiowego, to nawet setki godzin spędzonych na siłowni nie pomogą, aby uzyskać idealnie płaską klatkę piersiową. Ginekomastia sprawia, że męskie piersi przypominają wyglądem mały kobiecy biust. Czemu tak naprawdę pojawia się ginekomastia u mężczyzn? Jak chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn może odmienić wygląd? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu!
Ginekomastia u mężczyzn – wstydliwy problem, który można wyleczyć
Nadmierny rozrost piersi to niestety bardzo krępująca przypadłość. Wiele panów, którzy borykają się z problemem ginekomastii, podkreśla fakt, że jest ona przyczyną pojawienia się u nich kompleksów. Odstający biust, gdy odznacza się pod męską koszulką, może być czasem źródłem zawstydzenia. Ginekomastia jest spowodowana przerostem gruczołu piersiowego, może być spowodowana zalegającą tkanką tłuszczową w okolicach piersi (nie sposób jest się jej pozbyć za pomocą diety lub ćwiczeń) lub może przybierać postać mieszaną (najczęściej występująca: gruczołowa i tłuszczowa jednocześnie).
Przyczyny ginekomastii
Przyczyną występowania ginekomastii jest przede wszystkim nadmierna ilość wytwarzania hormonów – estrogenów, które dominują nad androgenami (a dokładnej nad testosteronem). Ginekomastia może również pojawiać się w wyniku gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi – wskutek nieprawidłowego odżywiania (nadwaga). Najczęściej piersi u mężczyzn rozrastają się obustronnie, ale ginekomastia może również występować tylko w jednej piersi. Może także ujawnić się na różnym etapie życia – może mieć charakter wrodzony, pojawiać się w okresie dojrzewania lub w wyniku andropauzy, a nawet wskutek przyjmowania niektórych leków lub w przebiegu pewnych chorób (np. niewydolności nerek lub marskości wątroby).
Chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn
Jedynym skutecznym sposobem na usunięcie ginekomastii u mężczyzn jest chirurgiczna redukcja piersi. O tym, jak będzie wyglądać operacja, decyduje wielkość gruczołu i charakter ginekomastii. Jeśli zmiany w obrębie piersi są duże, operacja będzie polegała na usunięciu gruczołu piersiowego oraz redukcji skóry. Może się również zdarzyć, że u niektórych pacjentów wystarczy jedynie liposukcja (czyli odessanie tłuszczu) z obszaru piersi. Chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn daje w rezultacie natychmiastowy efekt płaskiej klatki piersiowej.
Postępowanie po zabiegu usunięcia ginekomastii
Chirurgiczna redukcja piersi mężczyzn to operacja, po której wymagane jest przejście określonego okresu rekonwalescencji. Przez 3 tygodnie pacjent powinien nosić na obszarze zabiegowym specjalne ubranko uciskowe, które będzie ograniczało pojawianie się obrzęków. Szwy można zdjąć po ok. 7 dniach od operacji. Przez ok. 6-8 tygodni powinno się zrezygnować z ćwiczeń fizycznych. Po zagojeniu ran, w celu zmniejszenia blizn pooperacyjnych można stosować specjalne maści. Pełen efekt, po zejściu opuchlizny, będzie widoczny po ok. miesiącu od operacji.