Czym jest nadmierna potliwość i jak się jej pozbyć? | OneClinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Czym jest nadmierna potliwość i jak się jej pozbyć?

Nadmierna potliwość to schorzenie, które objawia się wzmożonym wydzielaniem potu na określonej części ciała, nawet w sytuacjach, gdy nie ma to uzasadnienia fizjologicznego. Niezależnie od temperatury czy wysiłku fizycznego. Przypadłość ta może mieć wpływ na samopoczucie i jakość życia, dlatego warto poznać metody, które pomogą pozbyć się nadmiernej potliwości.

Dlaczego jedni pocą się mniej, a inni bardziej?

Potliwość jest kwestią indywidualną. Jedni pocą się mniej, inni cierpią z powodu nadmiernej potliwości. Zwykle pot jest wytwarzany w celu regulacji temperatury ciała. Natomiast u osób z nadmierną potliwością pot może się pojawić nawet wtedy, gdy ciało jest w spoczynku, gdy wcale nie jest zbyt gorąco. Poziom potliwości może się różnić w zależności od wielu czynników: płci, wieku, aktywności fizycznej, stosowanej diety, chorób (cukrzyca, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne) lub przyjmowanych leków. Nadmierna potliwość może wynikać także z uwarunkowań genetycznych – w wielu przypadkach osoby z nadmierną potliwością mają również członków rodziny, których również dotyka ten problem. U niektórych osób zwiększona potliwość może wynikać także ze stresu. Warto wiedzieć, że poziom potliwości może się zmieniać w ciągu życia.

Nadmierna potliwość może negatywnie wpływać na jakość życia. Pojawianie się nieprzyjemnego zapachu, mokrych plam na ubraniach może wzbudzać uczucie skrępowania i dodatkowego stresu. Niektóre osoby może nawet blokować w kontaktach międzyludzkich i powodować izolację. Nierzadko osoby cierpiące na nadmierną potliwość podkreślają, że to krępujące schorzenie, gdyż nie sposób go kontrolować. Jednakże należy pamiętać, że nadmierna potliwość to stan, który można leczyć za pomocą różnych metod (domowych lub gabinetowych) i nie powinien być on powodem do wstydu.

Problem nadpotliwości – jak z nim walczyć?

Problem nadpotliwości nie jest tak łatwo rozwiązać domowymi sposobami. Jednakże istnieje kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby walczyć z potliwością na co dzień.

– Higiena osobista: dokładne mycie i stosowanie antyperspirantów pomagających zablokować ujścia gruczołów potowych.
– Odpowiednia dieta: unikanie potraw ostrych, smażonych i tłustych.
– Ograniczenie stresu: stosowanie technik relaksacyjnych i odprężających.
– Ubrania: wybieranie naturalnych, przewiewnych tkanin, unikanie syntetycznych materiałów.

Wszystkie te metody mogą okazać się jednak nieskuteczne, gdy mamy do czynienia z problemem nadpotliwości – wtedy, gdy wydzielanie potu jest wyjątkowo obfite. Osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości mogą szukać pomocy w terapiach, które pozwolą kontrolować objawy tego schorzenia. Warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze właściwą terapię do danego przypadku i stopnia zaawansowania problemu nadpotliwości. Istnieją zabiegi gabinetowe, które zablokują możliwość pocenia się na danym obszarze. Lekarz podczas konsultacji dobierze odpowiednią dla danego pacjenta procedurę. Najczęściej stosuje się redukcję pocenia z wykorzystaniem toksyny botulinowej – tym sposobem można zdecydowanie ograniczyć nadmierną potliwość np. pach, rąk, stóp itp.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony