Depilacja czy epilacja – wyjaśniamy różnice | One Clinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Depilacja czy epilacja – wyjaśniamy różnice

Jeśli chcemy usunąć zbędne owłosienie – można to robić różnymi sposobami. Jedni preferują trwałe metody, inni cyklicznie, co pewien czas, golą lub wyrywają stale wyrastające włoski. Depilacja i epilacja to dwa różne sposoby usuwania owłosienia. Warto poczytać, czym charakteryzują się te zabiegi, jakie są ich zalety bądź wady oraz jakie dają efekty.

Zasadniczo depilacja i epilacja to zupełnie inne metody służące usunięciu owłosienia. Wiele kobiet marzy o tym, aby pozbyć się zbędnych włosków np. z nóg, pod pachami, nad górną wargą, w okolicy bikini czy na rękach. Panowie z kolei częściej usuwają owłosienie z klatki piersiowej, pleców, czy w celu wymodelowania brody. Większość łączy główny cel – uzyskać gładką skórę, bez nieestetycznych włosków.

Kolejnym powodem wyboru depilacji lub epilacji będzie estetyka – wiele osób uważa, że skóra bez owłosienia wygląda estetyczniej i bardziej atrakcyjnie. Nie bez znaczenia jest także higiena – usuwanie włosów z ciała zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Często też pacjenci decydują się na depilację lub epilację ze względów praktycznych. Na koniec warto podkreślić, że kultura i moda również mogą odgrywać rolę w decyzji o usuwaniu owłosienia z ciała.

Nie ma dobrych lub złych powodów usuwania owłosienia, wszystkie są kwestią osobistą.  Warto natomiast wiedzieć, że służą ku temu różne metody, a ich wybór zawsze zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Można wybierać spośród metod, które będą dawały bardziej długotrwałe rezultaty usunięcia owłosienia, czyli epilacji laserowej. Efekt, po wykonaniu serii zabiegów starcza na dłużej. W zależności od danej technologii czasem nawet na lata (przy konieczności wykonywania zabiegów przypominających). Z drugiej strony można również pozostać przy zabiegach wykonywanych w domu, czyli przy regularnym goleniu owłosienia za pomocą golarki czy depilacji woskiem lub depilatorem. W tym przypadku włoski będą odrastały szybciej, więc konieczne będzie częstsze powtarzanie zabiegów.

Co to jest epilacja? 

Epilacja polega na trwałym usunięciu włosków poprzez zastosowanie działania np. lasera diodowego. Światło lasera działa na melaninę zawartą we włoskach i w ten sposób je niszczy. Destrukcja obejmuje tylko cebulki włosowe w fazie anagenu (fazie wzrostu). Dlatego w związku tym, że włosy mogą być w różnej fazie wzrostu, należy zabiegi powtarzać co kilka tygodni.

Epilacja jest metodą trwałego usunięcia owłosienia – włosy odrastają dużo wolniej, są przerzedzone, cieńsze, jaśniejsze niż przed zabiegiem. Dla trwałego efektu, zabiegi tego typu trzeba powtarzać, ale dzieje się to rzadziej (niż w przypadku depilacji), co kilka lub kilkanaście miesięcy. Wśród zalet epilacji należy wymienić przede wszystkim oszczędność czasu i wygodę. Po wykonaniu serii zabiegów (ilość potrzebnych wizyt zostanie ustalona na konsultacji) gładka skóra pozostaje na dłużej, dlatego nie trzeba się stresować nieogoloną skórą. Minusem zabiegu może być fakt, że dla niektórych pacjentów może on nie być całkowicie bezbolesny. Czasem zależy to od okolicy poddawanej zabiegowi, czasem (u kobiet) może też zależeć od dnia cyklu.

Czym jest depilacja? 

Depilacja polega na usunięciu włosów z powierzchni skóry za pomocą depilatora. Jest to mechaniczne usunięcie łodygi włosa, które umożliwia uzyskanie krótkotrwałych efektów (ale będą one utrzymywały się dłużej, niż w przypadku golenia maszynką jednorazową). Włosy usuwa się z cebulkami, poprzez przesunięcie depilatora po skórze. Zabieg ten nie trwa długo. Po depilacji włosy odrastają dość szybko, dlatego tego typu zabieg trzeba powtarzać co kilka dni. Jednym z minusów stosowania depilacji w domu jest fakt, iż jest to zabieg bolesny. Z drugiej strony depilacja daje więcej wygody, niż golenie, ponieważ usuwa włosy z cebulkami, co powoduje, że włosy odrastają wolniej i są cieńsze. Podobnie dzieje się przy depilacji woskiem. Jest to metoda usuwania owłosienia, która polega na nakładaniu na skórę ciepłego lub gorącego wosku, który przykleja się do włosów. Następnie wosk jest szybko odrywany od skóry, razem z włosami. Metoda ta jest skuteczna dla usuwania włosów z dużych obszarów ciała, takich jak nogi, ręce, plecy, itp. Ale nie jest odpowiednia dla osób, które mają bardzo wrażliwą lub suchą skórę. Aby przeprowadzić depilację woskiem, trzeba być odpowiednio przygotowanym, zwłaszcza pod względem długości włosów (powinny być odpowiednio długie). Wyrwanie włosków w ten sposób to często stosowane rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie gładkiej skóry na kilka dni. Regularne zabiegi mogą powodować, że włosy które będą odrastać, staną się słabsze.

Depilacja czy epilacja, który zabieg wybrać? 

To, czy wybrać depilację czy epilację będzie zależało od tego, jakie dany pacjent lub pacjentka ma oczekiwania, preferencje, jaki styl życia prowadzi, czy ma czas itp.  Należy brać pod uwagę wiele czynników. Depilacja w domu lub gabinecie jest łatwiejsza i szybsza, ale wymaga częstszego powtarzania zabiegu. Może powodować podrażnienie skóry lub czasami pojawienie się krostek. Epilacja wymaga przejścia serii zabiegów, w gabinecie,  jest droższa, ale pozwala na dłużej utrzymać gładką skórę. Obie metody mogą być bolesne, wszystko zależy od indywidualnej tolerancji bólu.

Przed wyborem metody usunięcia włosków, warto zasięgnąć porady specjalisty. Ekspert, po dokładnym przeanalizowaniu skóry i włosów oraz po wywiadzie z pacjentem, doradzi metodę odpowiednią dla konkretnej osoby.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony