Jak długo trwa rekonwalescencja po korekcji uszu? | One Clinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Jak długo trwa rekonwalescencja po korekcji uszu?

Jeśli zdecydowałeś się lub rozważasz korekcję uszu, zapewne zastanawiasz się, jak długo trwa rekonwalescencja po takim zabiegu. Zawsze należy pamiętać, że dla każdego pacjenta czas na pełen powrót do zdrowia może się różnić. Jest to kwestia indywidualna, ale można oszacować pewne ramy rekonwalescencji po korekcji uszu.

Korekcja uszu – na czym polega zabieg?

Korekcja, inaczej plastyka uszu jest to popularny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, któremu poddają się osoby mające problem z odstającymi uszami. Korekcję uszu można wykonywać nawet u osób małoletnich, oczywiście za zgodą rodziców, bądź opiekunów, oraz za uprzednio wyrażoną wolą do przeprowadzenia operacji przez małoletniego pacjenta. Operację tę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, wbrew pozorom nie jest to bardzo inwazyjna procedura. Korekcja uszu polega na odpowiednim nacięciu i wycięciu chrząstki małżowiny usznej i skóry oraz zszyciu ich w ten sposób, aby nie odstawały. Przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew. Na samą operację polecamy przybyć w ubraniu, które nie będzie zakładane przez głowę.

Rekonwalescencja po korekcji uszu – jak przebiega?

Długość okresu rekonwalescencji po korekcji uszu będzie uzależniona od rozległości operacji i indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Po zabiegu korekcji uszu mogą być one zasinione oraz obrzęknięte, stan ten może utrzymywać się nawet przez ok. 2-3 tygodnie. Po korekcji uszu zalecane jest noszenie specjalnego opatrunku (przez 7 dni), a następnie opaski na uszy przez 6 tygodni po zabiegu, aby nie dopuścić do uszkodzenia uszu. Pacjent może wrócić do pracy po około tygodniu od operacji, do umiarkowanej aktywności fizycznej po ok. 2 tygodniach.

Rekonwalescencja po korekcji uszu – czego nie robić?

We wczesnym okresie pozabiegowym należy bardzo uważać na uszy, dlatego zaleca się unikania noszenia ubrań, które zakłada się przez głowę (aby nie szarpnąć za ucho), oraz unikania spania na boku. Czasem nawet codzienne czynności, takie jak np. zabawa z dziećmi lub z psem może powodować urazy. Dlatego, aby przypadkowo nie zniweczyć efektów zabiegu, zaleca się, aby w czasie rekonwalescencji uważać nawet na tego typu aktywności. Pacjenci powinni również stronić od opalania się i korzystania z sauny przez kilka miesięcy po zabiegu. Przez tydzień po operacji nie powinno się myć głowy (higienę tego obszaru można zachować, stosując specjalne płyny do dezynfekcji skóry). W czasie rekonwalescencji nie powinno się również farbować włosów.

Rekonwalescencja po korekcji uszu – bądź cierpliwy

Ogólnie rzecz biorąc, rekonwalescencja po korekcji uszu, w zależności od przypadku może trwać ok. 2-6 tygodni, choć niektórzy pacjenci mogą czasem odczuwać dyskomfort przez dłuższy czas. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i być cierpliwym w procesie odzyskiwania pełnej sprawności. Każdy pacjent jest inny i rekonwalescencja może trwać dłużej u niektórych osób. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania indywidualnych zaleceń dotyczących rekonwalescencji po korekcji uszu, a w razie wątpliwości zgłosić się do specjalisty o poradę.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony