Jakie implanty wybrać decydując się na powiększenie piersi?
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Jakie implanty wybrać decydując się na powiększenie piersi?

Jakie implanty – okrągłe czy anatomiczne? Wypełnione silikonem czy inną substancją? Gładkie czy teksturowane? To tylko niektóre z pytań, jakie musisz sobie zadać, decydując się na operację powiększenia piersi. Wybór odpowiedniego implantu będzie zawsze zależał od twoich preferencji i potrzeb. Wyjaśniamy, czym się różnią implanty i jakie parametry je opisują.

Myśląc o powiększaniu piersi podstawowe pytania, jakie musisz sobie zadać to te: jakie implanty wybrać i kto wykona zabieg. Od tych dwóch decyzji będzie zależeć finalny efekt powiększania piersi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów implantów. Różnią się one kształtem, objętością, wypełnieniem, projekcją, rozmiarem. Wybór implantów może być dość skomplikowany. Podejmując tę decyzję, należy dopasować odpowiedni implant okrągły lub anatomiczny, mieć na uwadze budowę ciała pacjentki oraz to, jakie oczekiwania ma odnośnie do swojego przyszłego wyglądu. Po przeanalizowaniu tych wszystkich aspektów, pytanie „jakie implanty wybrać” nie będzie już takie trudne.

Implanty okrągłe czy anatomiczne – czym się różnią? 

Kobiety decydują się na powiększanie i operacje piersi z różnych powodów. Decyzja ta może wynikać po prostu z chęci osiągnięcia większego biustu, bo zawsze był w ich mniemaniu zbyt mały. Wyrównania asymetrii, odzyskania jędrności piersi po ciąży i karmieniu, schudnięciu lub chęci ich podniesienia. Niektóre panie decydują się na powiększanie piersi, ponieważ chcą poprawić swoje samopoczucie, zyskać więcej pewności siebie poprzez poprawę swojego wyglądu. Należy zawsze pamiętać, że decyzja o powiększeniu piersi jest bardzo indywidualna i powinna być dokonana po konsultacji z lekarzem. Po dokładnym przemyśleniu ryzyka i wszystkich korzyści.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich kwestii przychodzi czas na najważniejszy wybór: implanty okrągłe czy anatomiczne?

Implanty okrągłe są bardziej kuliste i są uważane za odpowiednie do uzyskania pełniejszego i bardziej wyrazistego wyglądu piersi, szczególnie widoczne jest w ich przypadku wypełnienie piersi w górnej części – pozwalają uzyskać tzw. cocktail view. Stosowane są np. w przypadku pacjentek z małymi lub asymetrycznymi piersiami. Tego typu implanty dają bardziej „zdecydowany” wygląd, pozwalają równomiernie rozłożyć masę implantu wewnątrz piersi.

Implanty anatomiczne różnią się od implantów okrągłych swoim wyglądem. Jak sama nazwa wskazuje, przypominają formą naturalną pierś. Ze względu na swój kształt są uważane za bardziej dyskretne. Implanty anatomiczne są zaprojektowane tak, aby naśladować naturalny kształt i kontur piersi. Są szersze na dole i zwężają się ku górze, dlatego wizualnie mogą być czasem trudne do odróżnienia od naturalnych piersi. W przeciwieństwie do implantów okrągłych implanty anatomiczne dają naturalny i subtelny efekt. Piersi z ich zastosowaniem wyglądają proporcjonalnie.

Różnice w implantach ze względu na powierzchnię 

Wybierając wkładki, trzeba też wyszczególnić różnice w implantach ze względu na ich powierzchnię. Wykonana jest ona z silikonu, ale może być gładka lub teksturowana. Implanty z powierzchnią teksturowaną zwiększają przyczepność wkładki do tkanki piersi, co zmniejsza możliwość przemieszczania się. Natomiast implanty gładkie cechuje większa naturalność, bo swobodnie naśladują zachowanie piersi. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że daje to również możliwość ich ewentualnego przemieszczania się.

Z jakim wypełnieniem wybrać implanty? 

Implanty piersi mogą różnić się pod względem spoistości ich wypełnienia. Natomiast wszystkie nowoczesne implanty są wypełnione silikonem medycznym. Ostateczna decyzja o wypełnieniu implantów piersi zależy od indywidualnych preferencji, jakie posiada pacjentka oraz od zaleceń lekarza.

Implanty silikonowe 

Silikonowe implanty są uważane za bardziej naturalne, miękkie i elastyczne. Pozwalają zachować właściwości naturalnego biustu. Konsystencja silikonowa jest spoista, dlatego może to zapobiegać wyciekom silikonu (w ewentualnym przypadku rozszczelnienia się implantu). Implanty silikonowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Mogą być umieszczane pod mięśniem lub nad mięśniem piersiowym. Zabieg wszczepienia implantów silikonowych jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Czas rekonwalescencji i całkowitego powrotu do zdrowia może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki.

Implanty z solą fizjologiczną – ekspandery

Wypełnienie implantów solą fizjologiczną daje mniej elastyczny efekt, ale w przypadku wycieku czy nieszczelności implantu sól fizjologiczna zostanie wchłonięta. Implanty z roztworem soli fizjologicznej wprowadza się inaczej niż silikonowe i nie służą one do zabiegów estetycznych, a do wtórnej rekonstrukcji piersi, kiedy niezbędne jest najpierw rozciągnięcie skóry, aby zrobić miejsce dla implantu.  Lekarz najpierw wkłada pusty implant do wytworzonej loży, następnie uzupełnia go solą fizjologiczną przez specjalny port. Jest to aktualnie metoda stosowana wyłącznie do rekonstrukcji piersi.

Profil implantu – czym jest? 

Przy powiększaniu piersi i wyborze wkładek liczy się również profil implantu. Profil implantu (inaczej projekcja) będzie wskazywał na to, jak bardzo (ile cm) pierś będzie odstawać do przodu. Profil implantu będzie wskazywał czy będzie on bardziej okrągły („wypukły” – odstający od klatki piersiowej) czy „spłaszczony”. Pacjentka ma do wyboru profil: niski, średni lub wysoki. Wybór tego parametru będzie skutkował późniejszym efektem operacji powiększania piersi.

Wielkość implantu też ma znaczenie!

Przy powiększaniu piersi duże znaczenie będzie mieć też oczywiście wielkość implantu piersi. Dlaczego? Przede wszystkim parametr ten będzie wpływać na wygląd pacjentki, zachowanie proporcji ciała. Ale nie pozostanie też bez znaczenia dla jej zdrowia i wygody. Zbyt duży implant może prowadzić do bólu pleców, trudności z poruszaniem się, garbienia się, a także niebezpiecznych powikłań pozabiegowych. Dlatego ważne jest, aby pacjentki dokładnie rozważyły swoje oczekiwania przed zabiegiem i skonsultowały się z lekarzem, który może doradzić odpowiednią wielkość implantu. To czy ostatecznie zostanie wybrany mniejszy lub większy rozmiar, zawsze jest kwestią indywidualną. Pacjentki nie powinny kierować się np. zdjęciami z Internetu, gdyż ostateczny efekt zawsze może być inny ze względu na różnice anatomiczne.

Podczas konsultacji ze specjalistą wskazane jest przymierzenie specjalnego sizera (biustonosza w którym umieszcza się wybrane implanty), który obrazuje wizualnie (a także wagowo) jakie będą odczucia oraz wygląd nowego biustu.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony