Odstające uszy u dziecka a plastyka uszu – czy taki zabieg jest bezpieczny? - OneClinic
Centrum chirurgi plastycznej i medycyny estetycznej

Odstające uszy u dziecka a plastyka uszu – czy taki zabieg jest bezpieczny?

Odstające uszy u dziecka to problem, który często znajduje swoje rozwiązanie w gabinecie chirurgii plastycznej. Wielu rodziców zauważając, że dziecko odczuwa dyskomfort lub zawstydzenie z powodu wyglądu swoich uszu, decyduje się na przeprowadzenie ich plastyki. Kiedy tak naprawdę można wykonać taką operację i jakie będą jej efekty? Dowiesz się z tego wpisu! 

Odstające uszy – przyczyny

Odstające uszy to problem estetyczny, który pojawia się przeważnie w wyniku uwarunkowań genetycznych. Jeśli któreś z rodziców posiadało ten defekt, to z dużym prawdopodobieństwem, dziecko odziedziczy także tę cechę. Odstające uszy pojawiają się z reguły na skutek przerośnięcia chrząstki, która tworzy małżowinę i jej wzrostu pod nieodpowiednim kątem. Problem ten może dotyczyć zarówno jednego ucha, jak i obu.

Kiedy wykonać plastykę uszu u dziecka?

O tym, kiedy będzie najlepszy moment na korektę odstających uszu u dziecka, decyduje lekarz wraz z rodzicem, po spełnieniu kilku warunków. Pierwszy to konieczność odczekania do momentu, kiedy małżowiny uszne zakończą etap wzrostu. Dlaczego? Kiedy uszy rosną, stale się zmieniają. Bardzo małe dzieci w wieku np. 2-3 lat, nie mają jeszcze do końca ukształtowanych uszu, dlatego nie jest to najlepszy moment na przeprowadzenie operacji, gdyż efekt końcowy nie byłby możliwy do przewidzenia. Drugi warunek, a właściwie sygnał, że odstające uszy u dziecka stanowią problem, jest fakt, że dziecko samo zgłasza potrzebę zmiany. Nie czuje się komfortowo, jest to dla niego źródło zablokowania lub kompleksów, gdyż rówieśnicy wyśmiewają tę wadę. Dziecko powinno być świadome następstw operacji i możliwości, jakie za sobą niesie, dlatego bardzo ważne jest, aby z nim rozmawiać i rzeczowo przedstawić sytuację. Jeśli dziecko będzie sygnalizowało chęć korekcji, to nie tylko działamy zgodnie z jego życzeniem, ale także lepiej przebiega współpraca z nim podczas i po zabiegu.

Jak przebiega plastyka uszu u dziecka?

Plastyka uszu nie jest zabiegiem bardzo wymagającym lub skomplikowanym. Jeśli dziecko jest małe (np. 8 lat), to jeśli możemy założyć, że dobrze zniesie zabieg w znieczuleniu miejscowym, to już w takim wieku można wykonać tę procedurę. Natomiast, jeśli dziecko jest bardzo zestresowane, a uszy są bardzo odstające, to można rozważyć zabieg w znieczuleniu dożylnym dla jego większego komfortu. Podczas zabiegu chirurg nacina małżowiny uszne, formuje je w odpowiedni sposób i zszywa, aby uzyskać pożądany efekt. Zabieg nie trwa długo do ok. 1,5 h. Po plastyce uszu, należy nosić specjalny opatrunek przez ok. 7 dni, a następnie chronić ucho przed niespodziewanymi urazami przez 6 tygodni. To bardzo ważne, aby uważać na uszy, unikać aktywności mogących powodować urazy, a nawet wkładania ubrań przez głowę.

Zalety plastyki uszu u dziecka

Każdy rodzic wie, jak ważna jest samoakceptacja w drodze dojrzewania dziecka. Należy przede wszystkim ją wzmacniać u dziecka i tłumaczyć, że każdy z nas jest inny, a odstające uszy nie powinny być źródłem kompleksów. Należy równocześnie wiedzieć, że jeśli dziecko samo zgłasza potrzebę i chęć zmiany, to warto na takie sygnały zwrócić uwagę i rozważyć operację. Plastyka odstających uszu u dziecka to zabieg szybki i bezpieczny.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony