
Chirurgiczne usunięcie guza/torbieli z piersi Warszawa
Wiele z pojawiających się guzów piersi nie ma charakteru złośliwego, jednak zawsze należy takie zmiany w piersi sprawdzić pod kątem występowania raka. Chirurgiczne usunięcie guza z piersi nie zawsze związane jest z występującą chorobą. Czasem, ze względu na powiększającą się zmianę czy jej bolesność, pacjentka/pacjent decyduje się na usunięcie guzka/torbieli. Zwykle operacja chirurgiczna, w przypadku mniejszych zmian, nie pozostawia rozległych blizn. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje operator – w naszej klinice jest to chirurg onkolog, dr n. med. Sławomir Mazur.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, podczas której lekarz kwalifikuje pacjentkę do operacji. Chirurgiczne usunięcie guza z piersi wiąże się z koniecznością przeprowadzenia podstawowych badań laboratoryjnych. Pacjentka/pacjent musi również przekazać (bądź wykonać u nas w klinice) aktualne wyniki USG piersi. Należy uprzedzić lekarza o przyjmowanych na stałe lekach.
Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania torbieli/ guzków z piersi w Warszawie?
Chirurgiczne usunięcie guza/torbieli z piersi wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu chirurg onkolog usuwa guz razem z marginesem otaczających go tkanek. Usunięte wycinki zostają poddane badaniu histopatologicznemu.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Po chirurgicznym usunięciu guza/torbieli z piersi pacjentka/pacjent musi przejść rekonwalescencję zgodną z zaleceniami lekarza. W zależności od zakresu zabiegu, w ranie może przez kilka dni pozostać dren, który usuwa się, kiedy nie odbiera już płynu. Nie zawsze dren jest jednak zakładany. Podczas rekonwalescencji należy w pierwszym etapie unikać podnoszenia rąk, rozciągania rany czy aktywności fizycznej oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza.
Wskazania do wykonania zabiegu
- Guzek/torbiel w piersi o średnicy nie mniejszej niż
Jakie są przeciwwskazania?
- ciąża
- zbyt duży rozmiar i stopień zaawansowania guza (w takich przypadkach chirurg onkolog kwalifikuje do innych operacji)
- zaburzenia w krzepliwości krwi
- infekcja lub infekcja na skórze
- ogólny zły stan zdrowia
Zobacz też

Brodawka sutkowa – rekonstrukcja lub zmiana barwy
