Piękne usta – jak osiągnąć wymarzony efekt
Powiększanie ust – na zawsze czy tymczasowo? Jakie stosowane jest znieczulenie? Czy zabieg jest bezpieczny i kto powinien go wykonywać? Jak zaplanować rekonwalescencję? Dlaczego sprecyzowane oczekiwania są tak istotne? Odpowiedzi na te zagadnienia dotyczące powiększania ust znaleźć można poniżej. Miłej lektury.
Nie da się ukryć, że kształt i wielkość ust, mają znaczący wpływ na wygląd i proporcje twarzy. Najczęściej, w przypadku modelowania ust, mówi się o ich powiększaniu lub rewitalizacji preparatami z kwasem hialuronowym. Nie jest to jednak jedyna metoda i warto poznać alternatywne możliwości.
Kwas hialuronowy – proste i dostępne rozwiązanie
Najbardziej popularną i najczęściej wybieraną przez pacjentki metodą powiększania ust jest wolumetria ust kwasem hialuronowym. Jest to sposób na tymczasowe (z reguły optymalny efekt utrzymuje się do 6-9 miesięcy) wymodelowanie. Zazwyczaj jest to widoczne zwiększenie objętości ust choć preparaty z kwasem hialuronowym można wykorzystać także do nawilżenia, niekoniecznie uzyskując znaczną objętość. Zabieg jest wykonywany po uprzednim znieczuleniu ust maścią znieczulającą. Procedura zwykle nie trwa dłużej niż 20-30 minut. Wybrany preparat podawany jest cienką igłą w uzgodnione wcześniej ze specjalistką/specjalistą miejsca podania. Po zabiegu, przez kilka dni, usta zmieniają się. Na początku trzeba liczyć się z efektem nadmiernego powiększenia ze względu na utrzymujący się obrzęk. Najczęściej usta powiększone tą metodą otrzymują swój ostateczny kształt po ok. 10-14 dniach. Zaletą metody jest jej dostępność – koszty, w zależności od preparatu, wahają się zwykle między 1200 – 1400 PLN. Pozytywnym aspektem może być także tymczasowość – efekt nie jest trwały, co dla niektórych może być możliwością „przetestowania” czy dany kształt i wielkość ust się u nich wizualnie sprawdza, zanim podejmą decyzję o trwałym rozwiązaniu. Dla innych, nietrwałość metody jest wadą – zabieg trzeba bowiem regularnie powtarzać co kilka miesięcy, aby utrzymać efekt.
Tłuszcz – naturalny wypełniacz
Powiększenie ust własnym tłuszczem jest coraz częściej stosowaną metodą uwydatnienia ust. Dlaczego pacjentki i lekarze coraz częściej chwalą sobie tę możliwość wykorzystania własnej tkanki tłuszczowej? Jest to po prostu skorzystanie z własnych zasobów, a co za tym idzie, ryzyko ewentualnej nadwrażliwości na zastosowany preparat (jak to jest w przypadku kwasu hialuronowego), nie istnieje. Tłuszcz jest naturalnym wypełniaczem, który wykorzystać można np. do modelowania piersi, pośladków, odmładzania twarzy czy też właśnie nadawania objętości ustom. Jest to metoda trwała, chociaż część przeszczepianej tkanki tłuszczowej wchłania się we wczesnym okresie pozabiegowym. Dlatego też wykonuje się hiperkorekcję (celowe podanie zwiększonej ilości tłuszczu) i w pierwszych dniach po zabiegu można mieć wrażenie, że usta są zbyt wydatne. Efekt pozostaje na długo, ale trzeba pamiętać, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa zachowuje się podobnie jak tkanka tłuszczowa w innych miejscach ciała – w przypadku redukcji wagi, zmniejsza swoją objętość, a kiedy tyjemy, zwiększa. Zabieg powiększenia ust własnym tłuszczem wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz pobiera tkankę tłuszczową z ustalonego miejsca, zwykle specjalistyczną strzykawką. Następnie przygotowuje tkankę tłuszczową do podania i wstrzykuje ją w usta, mając na uwadze ustalone z pacjentem oczekiwania. Jeśli wykonywane jest tylko powiększenie ust, po zabiegu pacjent wraca do domu. Co ważne – musi m.in. stosować się do indywidualnych zaleceń, w tym np. do nie przegrzewania miejsca operowanego, jedzenia miękkich posiłków przez 2-3 dni, wstrzymania się z wysiłkiem fizycznym i treningami przez okres ok. 10 dni oraz zachowania higieny wokół ust. Zdarza się również, że uwydatnienie ust tłuszczem lub np. uzupełnienie objętości owalu twarzy, odbywa się podczas jednego zabiegu, przy okazji liposukcji. Wówczas odsysa się 1 okolicę (np. brzuch), a tłuszcz wykorzystuje się do modelowania w innym miejscu. W takiej sytuacji, zazwyczaj należy pozostać w klinice po zabiegu od godziny do 3-4 godzin (w zależności od rodzaju znieczulenia). W naszej klinice wszystkie zabiegi lipostransferu, czyli przeszczepu tłuszczu, wykonujemy w sali operacyjnej.
Usta z tkanek własnych
Objętość ust zwiększyć można także chirurgicznie, poprzez wszycie w wargę górną/dolną niewielkiego fragmentu skóry, pobranego na przykład z pachwiny. Efekt takiej procedury jest trwały a punktowe blizny powstałe po zabiegu w czerwieni wargowej dość szybko stają się niewidoczne. Niewątpliwie, wadą tej metody jest konieczność pobrania tkanek z innego miejsca, a co za tym idzie, powstania blizn. Jednak ewentualna blizna w pachwinie zwykle jest łatwa do ukrycia w bieliźnie. Jest to już zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach sali operacyjnej. Metoda do rozważenia dla osób, które są zdecydowane na trwałe powiększenie ust i brak konieczności powtarzania innych zabiegów.
Przeniesienie brzegu czerwieni wargowej
Kolejną chirurgiczną metodą powiększania ust, jest operacja czerwieni wargowej. Zabieg nie jest skomplikowany, ale ze względu na cięcia, wymaga znieczulenia miejscowego i wskazane są sterylne warunki sali operacyjnej. Polega na wycięciu paska skóry znad czerwieni wargowej i przesunięciu jej brzegu wyżej. W tym przypadku powstaje podłużna blizna na granicy czerwieni.
Bullhorn lip lift
Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry poniżej nosa z jednoczasowym podniesieniem ust ku górze. Usta stają się delikatnie większe, po zabiegu pozostają małowidoczne blizny u podstawy nosa. Co ważne, w przypadku tej metody, zmieniają się również proporcje dolnej części twarzy, co w niektórych przypadkach niezwykle korzystnie wpływa na wygląd buzi. Zabieg bullhorn lip lift również wymaga znieczulenia miejscowego i w naszej klinice odbywa się w sali operacyjnej.
Profesjonalna opieka – dlaczego jest tak istotna?
W naszej klinice zabiegi powiększania ust, także iniekcje kwasu hialuronowego, wykonują wyłącznie lekarze. Dlaczego naszym zdaniem jest to ważne? Wieloletnie wykształcenie medyczne pozwala na dobre poznanie anatomii i procesów zachodzących w tkankach. Ponadto, w przypadku powikłań, które mogą zdarzyć się każdemu wykonującemu zabieg, lekarz ma tę przewagę, że dzięki doświadczeniu medycznemu łatwiej rozpoznać mu alarmujące stany zapalne i inne komplikacje. Od razu może wdrożyć leczenie i przepisać stosowne leki na receptę. Szybka reakcja jest kluczowa w przypadku powikłań.
Przepis na sukces?
W przypadku każdej metody, ważne jest aby dokładnie omówić z lekarką/lekarzem pożądany rezultat. W związku z tym, zawsze polecamy naszym pacjentom, aby jeszcze przed wizytą w klinice, na spokojnie określili swoje oczekiwania, ewentualnie skonsultowali je z bliskimi. Zawsze pozwala to na upewnienie się w decyzji i wybór przemyślanego rozwiązania. Podczas konsultacji przedzabiegowej omawiane są także przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz rekonwalescencja. W przypadku wszystkich powyższych metod powiększania ust, w kolejnych dniach po zabiegu, najlepiej nie planować aktywności zawodowych i towarzyskich wymagających „świetnego” wyglądu, gdyż usta po interwencji zarówno chirurgicznej, jak i po iniekcjach, mogą mieć zasinienia, a w standardowym procesie gojenia pojawiają się też obrzęki. W przypadku metod chirurgicznych, zakładane są także szwy i opatrunki. Zatem nie wolno zapomnieć o dobrym zaplanowaniu całego procesu. Oprócz efektu zabiegu oczywiście, odpowiednie przygotowanie się do rekonwalescencji i wybranie odpowiedniego czasu, jest nie mniej istotne.