Biostymulatory tkankowe - naturalny booster Twojego piękna - OneClinic
Biostymulatory tkankowe – naturalny booster Twojego piękna

Biostymulatory tkankowe – naturalny booster Twojego piękna

Czym są biostymulatory tkankowe? Jakie mają funkcje?

W medycynie estetycznej istnieje wiele możliwości, aby przywrócić skórze dawną jakość i wpływać na poprawę jej kondycji. Biostymulatory tkankowe to grupa produktów, które mają na celu stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny w skórze, a co za tym idzie także pobudzenie jej naturalnych procesów regeneracyjnych. Substancje te są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i młodzieńczego wyglądu skóry. Kolagen nadaje jej strukturę, napięcie i jędrność. Elastyna zapewnia sprężystość i elastyczność.

W skutek naturalnych procesów starzenia skóra zaczyna tracić sprężystość i świeżość. Tkanki stają się bardziej wiotkie. W takich wskazaniach stosuje się biostymulatory tkankowe. Są one często wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej w celu poprawy jakości, jędrności, gęstości i elastyczności skóry. W skutek swojego działania dają jej świeżość i odmłodzenie.

Istnieje wiele różnych rodzajów biostymulatorów tkankowych. Produkty te mogą zawierać inne kombinacje substancji aktywnych (np. kwas hialuronowy, kwas polimlekowy, polinukleotydy) lub koncentrować się na jednym składniku. Dobór danego preparatu dla danego pacjenta zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać i obszaru aplikacji.

Biostymulatory tkankowe a wypełniacze

Zdarza się, że biostymulatory tkankowe są mylone z wypełniaczami. Jednak są to inne substancje – różnią się między sobą mechanizmem i sposobem działania na skórę. Wypełniacze dają natychmiastowy efekt wygładzenia skóry i zmarszczek. Służą do wypełniania ubytków lub poprawy objętości. Natomiast działanie stymulatorów jest wydłużone w czasie. Są one stosowane w celu pobudzenia komórek do naturalnej syntezy substancji budulcowych skóry. Procesy stymulacji skóry do odnowy narastają, co daje długotrwałe efekty, ale nie natychmiastowe.

Trend ku naturalnym efektom i profilaktyce przeciwstarzeniowej

Wiele pacjentów, zgłaszając się do lekarza medycyny estetycznej, chce uzyskać naturalne efekty odmłodzenia i odświeżenia wyglądu. Istnieje rosnąca tendencja dążenia ku subtelnym, naturalnym efektom i stosowaniu profilaktyki przeciwstarzeniowej.

W tym kontekście biostymulatory tkankowe odgrywają istotną rolę, gdyż ich działanie nie powoduje uzyskania „przerysowanych” i sztucznych rezultatów. Biostymulacja pozwala na subtelne, a przede wszystkim stopniowe poprawienie jakości skóry, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych cech pacjenta. Efekt pobudzania tkanek jest naturalny i harmonijny.

Na czym polegają zabiegi z biostymulatorami tkankowymi?

Zabiegi z użyciem biostymulatorów tkankowych polegają na wprowadzaniu odpowiednich preparatów do skóry w celu stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Na podstawie konsultacji i oceny stanu skóry pacjenta wykwalifikowany lekarz dobierze odpowiedni w danym przypadku biostymulator tkankowy. Następnie poda go za pomocą specjalnych technik iniekcji. Specjalista podczas zabiegu dobierze odpowiednie punkty wstrzyknięć, tak aby osiągać optymalne w danym przypadku rezultaty. Po zakończeniu tego etapu lekarz może wykonać specjalny masaż, aby biostymulator rozmieścił się w skórze w sposób prawidłowy. Po zabiegu pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Musi jednak szczególnie uważać na higienę, zrezygnować z sauny, solarium i wysiłku fizycznego przez kilka dni. Lekarz informuje o wszystkich zaleceniach pozabiegowych. Dla uzyskania optymalnych rezultatów, w każdym przypadku zalecana jest indywidualna seria – częstotliwość i ilość zalecanych zabiegów dobierana jest na konsultacji.

Dla kogo są przeznaczone biostymulatory tkankowe? Wskazania

Biostymulatory tkankowe są przeznaczone dla osób, które widzą na swojej skórze pierwsze oznaki starzenia, chcą poprawić jakość skóry, zwiększyć jej elastyczność i jędrność. Są również skierowane dla tych, którzy chcą opóźnić procesy starzenia się. Jest to więc zabieg, który mogą stosować zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Kluczowy dla uzyskania odpowiednich rezultatów jest właściwy dobór preparatu.

Wskazania do zastosowania biostymulatorów tkankowych:

  • Utrata jędrności skóry

Biostymulatory tkankowe są często stosowane w przypadku utraty jędrności i jakości skóry, która może być wynikiem zachodzenia naturalnych procesów starzenia. Przeznaczone są do rewitalizacji i odżywienia skóry, wpływając na jej jakość, zliftingowanie, redukcję wiotkości i zwiększone napięcie.

  • Odwodnienie skóry

Biostymulatory tkankowe pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry.

  • Utrata „blasku” skóry

Może być wynikiem uszkodzeń będących efektem działania wolnych rodników (nikotyna, zanieczyszczenia środowiska).

  • Fotostarzenie skóry

W tym przypadku stosowanie biostymulatorów tkankowych ma na celu odnowę tkanek uszkodzonych wskutek działania promieni UV i stymulację procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze.

  • Profilaktyka anti-aging

Biostymulatory tkankowe stosuje się w gabinetach medycyny estetycznej jako profilaktykę przeciwstarzeniową. Regularne korzystanie z zabiegów może pomóc w zapobieganiu utracie sprężystości skóry, redukcji zmarszczek oraz ogólnemu opóźnieniu zachodzenia procesów starzenia się.

Wpływ biostymulatorów na procesy regeneracyjne i odmładzanie skóry

Głównym zadaniem biostymulatorów tkankowych jest wywołanie procesu biostymulacji w skórze, czyli pobudzenia komórek do produkcji większej ilości dobroczynnego kolagenu, elastyny. W rezultacie działania tych procesów skóra stopniowo odzyskuje swoje młodzieńcze cechy – jędrność, elastyczność, gładkość i sprężystość.

Pobudzenie procesów odnowy skóry zachodzi stopniowo w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Pozwala to na uzyskanie subtelnych, ale długotrwałych rezultatów. Efekty zależne są od indywidualnego przypadku danego pacjenta, mogą się między sobą różnić. Przyjmuje się, że utrzymują się zwykle przez kilka, kilkanaście miesięcy. Substancje stymulujące pochodzące z biostymulatorów tkankowych utrzymują się w skórze przez długi czas, co pobudza dalszą produkcję jej składników strukturalnych.

Korzyści ze stosowania biostymulatorów tkankowych

  • Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny

Wraz z upływem czasu produkcja kolagenu i elastyny w organizmie stopniowo maleje. To one w dużej mierze odpowiedzialne są za młodzieńczy wygląd skóry. Działanie biostymulatorów tkankowych „zachęca” skórę do regeneracji i stymulacji produkcji tych komponentów.

Biostymulatory tkankowe wprowadzane do skóry zawierają określone składniki, które pobudzają fibroblasty do syntezy nowego kolagenu i elastyny. Składniki te mogą działać jako bodziec, który informuje komórki skóry o konieczności zwiększenia ich produkcji. W rezultacie staje się ona jędrna, bardziej gładka i sprężysta.

Proces ten przebiega stopniowo po zabiegu, gdyż komórki skóry potrzebują czasu na produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Efekty naturalnej stymulacji (w zależności od danego pacjenta i dobranego preparatu) mogą być widoczne po kilku tygodniach od zabiegu, a maksymalny efekt osiągany jest zwykle po kilku miesiącach.

  • Poprawa jędrności, elastyczności i gęstości skóry

W zależności od dobranego w danym przypadku biostymulatora tkankowego w skórze zachodzą procesy odbudowujące rusztowanie skóry. Wskutek stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, biostymulatory pomagają wzmocnić i ujędrnić skórę. To przekłada się na zwiększenie jej gęstości, jej większe napinanie się i redukcję wiotkości.

  • Redukcja widoczności zmarszczek i linii mimicznych

Wskutek działania różnych biostymulatorów tkankowych można uzyskać również efekty wygładzenia drobnych zmarszczek i linii mimicznych. Niektóre z preparatów zawierają również kwas hialuronowy, który przyciąga i zatrzymuje wodę w skórze, co prowadzi do zwiększenia jej elastyczności i wygładzenia drobnych zmarszczek. Biostymulatory tkankowe mogą również wpływać na odżywienie i regenerację tkanek. To przyczynia się do poprawy struktury skóry i w rezultacie redukcji drobnych zmarszczek

  • Odmładzanie skóry i poprawa jej struktury

Stosowanie biostymulatorów tkankowych pomaga odbudować utracone lub uszkodzone włókna kolagenowe, co prowadzi do poprawy struktury skóry oraz w efekcie jej odmłodzenia. Poprawa elastyczności i nawilżenia skóry, redukcja drobnych zmarszczek po zastosowaniu biostymulatorów tkankowych jest bardzo naturalna.

  • Zwiększenie nawilżenia skóry

Wiele biostymulatorów tkankowych, które zawierają kwas hialuronowy ma na celu również nawilżenie skóry. Stosowanie tego typu preparatów przyczynia się do uzyskania efektu gładkiej, elastycznej i zdrowo wyglądającej skóry.

Jak stosować biostymulatory?

Konsultacja z lekarzem

W zależności od stanu, kondycji skóry pacjenta oraz wskazań do przeprowadzenia zabiegu, podczas konsultacji lekarz dobiera właściwy w danym przypadku preparat biostymulujący. Różnią się one między sobą składem i kierunkiem działania. Skuteczność biostymulatorów tkankowych może być inna w zależności od produktu i indywidualnych cech pacjenta. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem medycyny estetycznej wykształconym w tej dziedzinie. Na podstawie wywiadu, po wykluczeniu przeciwwskazań i właściwej ocenie skóry, lekarz wykona lub odradzi przeprowadzenie zabiegu.

Regularne stosowanie

Efekty po zastosowaniu stymulatorów tkankowych pogłębiają się w czasie. Częstotliwość oraz liczba potrzebnych zabiegów jest ustalana na konsultacji z pacjentem. Zazwyczaj terapie mogą się składać z 4 zabiegów, wykonywanych co 2-4 tygodnie. Regularne wykonywanie zabiegów (przy przestrzeganiu zaleceń lekarza i odpowiedniej pielęgnacji domowej), poprzez stymulację naturalnych procesów odbudowy skóry, może sprawić, że będzie ona bardziej sprężysta, gęsta, jednolita i gładka na długi czas. Kodycjonowanie skóry przy pomocy tego typu zabiegów to również metoda służąca prewencji starzenia się skóry.

Łączenie biostymulatorów tkankowych w terapiach

Przy terapiach wykorzystywanych w medycynie estetycznej, dla spotęgowania zamierzonych efektów, specjaliści często zalecają stosowanie różnych stymulatorów naprzemiennie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie korzyści wielotorowo – na różne wskazania i problemy skórne. Kompleksowe działanie odmładzające np. poprzez zastosowanie preparatów liftingujących i nawilżających może przynieść optymalne dla danego pacjenta rezultaty. Łączenie biostymulatorów tkankowych jest dobierane indywidualnie i dopasowane do potrzeb danego pacjenta, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem biegłym w dziedzinie medycyny estetycznej.

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony