Leczenie bruksizmu Warszawa
Wiele dolegliwości nie tylko z zakresu medycyny estetycznej można leczyć za pomocą toksyny botulinowej. Jest to doskonała substancja, która pomaga zwalczać problem bruksizmu, czyli mimowolnego zaciskania mięśni żwacza i zgrzytania zębami. Schorzenie to powoduje u pacjentów szczękościsk. Najczęściej objawia się w nocy i jest bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Nieleczony bruksizm może mieć szereg negatywnych konsekwencji w postaci m.in. bólów głowy lub pleców oraz napięć karku.
Leczenie bruksizmu polega na odpowiednim wstrzyknięciu toksyny botulinowej tak, aby wyeliminować nadmierną aktywność mięśni żwacza (zablokowanie przepływu impulsu nerwowego do mięśnia). Podanie tej substancji powoduje relaksację mięśnia i osłabienie jego możliwości kurczenia się. Leczenie bruksizmu pomaga na takie problemy jak: zaciskanie, tarcie lub zgrzytanie zębami, ścieranie szkliwa, powstawanie zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowywania się, ale przed nim nie można przyjmować leków rozrzedzających krew.
Jak wygląda zabieg?
Przed przystąpieniem do zabiegu leczenia bruksizmu odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz kwalifikuje pacjenta do przeprowadzenia procedury. Przed zabiegiem możliwe jest podanie znieczulenia w postaci maści. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę toksyny botulinowej i w zależności od wskazań, za pomocą igły podaje ją w mięśnie. Zabieg trwa do ok. 15-20 minut.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Po wyjściu z gabinetu pacjent nie jest wyłączony z codziennego funkcjonowania. Przez kilka godzin po zabiegu należy unikać pochylania się. Trzeba powstrzymać się od aktywności fizycznej i picia alkoholu w ciągu doby od zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się lekki obrzęk lub siniaczki, które szybko ustępują. Efekty pojawiają się stopniowo, zazwyczaj ok. 4-7 dni po wizycie w gabinecie. Utrzymują się do ok. 4 – 6 miesięcy, w zależności od indywidualnych cech pacjenta.
Wskazania do wykonania zabiegu
- zgrzytanie zębami
- ścieranie powierzchni i nadwrażliwość zębów
- powstawanie wad zgryzu
- zaburzenia snu
- bóle karku i pleców
Jakie są przeciwwskazania?
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- ciąża i karmienie piersią
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- stosowanie niektórych leków (np. zmniejszających krzepliwość krwi)
- infekcje skórne w obszarze zabiegowym
- nowotwory skóry
- aktualna opryszczka
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową w One Clinic wykonują
dr n. med. Justyna Jończyk – specjalistka chirurgii plastycznej i estetycznej, pasjonatka chirurgii twarzy
dr Katarzyna Rusinowicz – lekarka medycyny estetycznej