Usuwanie tłuszczaków Warszawa | One Clinic
Usuwanie tłuszczaków

Usuwanie tłuszczaków Warszawa

Tłuszczaki są to niezłośliwe zmiany skórne zbudowane z komórek tłuszczowych otoczonych torebką łącznotkankową. Występują w postaci łagodnych guzów tkanek miękkich. Nie są one niebezpieczne, ale należy je obserwować, gdyż są to zmiany o charakterze nowotworowym. Wśród przyczyn powstawania tłuszczaków często wymienia się uwarunkowania genetyczne, blizny pooperacyjne, miejsca po urazach i występowanie niektórych schorzeń. Najczęściej borykają się z nimi osoby w wieku od 40 do 60 lat. Mogą pojawiać się na ramionach, pod pachami, na udach, pośladkach, tułowiu, głowie. Oprócz problemów natury estetycznej tłuszczaki mogą czasem powodować u pacjenta ból (poprzez uciskanie tkanek i nerwów) lub dyskomfort. Małe zmiany nie wymagają usuwania, gdyż nie są groźne dla zdrowia. Natomiast większe stanowią wskazanie do usunięcia. O tym, czy dany tłuszczak kwalifikuje się do zabiegu, decyduje lekarz na konsultacji. Leczenie tłuszczaków polega na chirurgicznym ich usunięciu (wycięciu) lub liposukcji. Najczęściej wykonuje się wycięcie chirurgiczne powstałej zmiany. Lekarz usuwa guz wraz z torebką, w której się znajduje, z marginesem skóry wokół zmiany. Z kolei liposukcja tłuszczaka polega na odessaniu zawartości guza. Oba zabiegi nie są skomplikowane, jednak różnią się stopniem inwazyjności.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, podczas której specjalista ocenia daną zmianę i możliwe metody usunięcia tłuszczaka. W razie wątpliwości wykonuje się badanie USG danej zmiany. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga specjalnego przygotowania, oprócz podstawowych badań krwi.

Jak wygląda zabieg?

video dostępne bezpośrednio w serwisie YouTube ze względu na ograniczenia wiekowe (relacja z przebiegu operacji)

 

Usunięcie tłuszczaków ma różny przebieg w zależności od wybranej metody. Jeśli zabieg wykonywany jest na gęsto owłosionej części skóry, uprzednio goli się włosy. Obszar zabiegowy zostaje zdezynfekowany i lekarz przystępuje do przeprowadzenia procedury. Podczas metody chirurgicznej lekarz wycina daną zmianę z marginesem tkanek, po czym zszywa powstałą ranę. Procedura trwa ok. 20-40 minut, czasem dłużej. Po zabiegu wykonuje się badanie histopatologiczne usuniętego guza.
Kiedy tłuszczaka usuwa się metodą liposukcji, lekarz umieszcza w powstałej zmianie specjalną kaniulę i za jej pomocą odsysa zawartość guza.
Oba zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli tłuszczaków jest bardzo dużo lub jeśli są one zlokalizowane w okolicy narządów wewnętrznych, zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu usunięcia tłuszczaków w miejscu wykonywania zabiegu może pojawić się obrzęk i zasinienie, które samoistnie znika. Na miejscu poddanym zabiegowi należy nosić opatrunek uciskowy. Należy zachować szczególną higienę w okolicy zabiegowej aż do czasu zagojenia się rany. Warto pamiętać, że usunięcie tłuszczaka metodą chirurgiczną pozostawia na skórze bliznę po wycięciu.

Wskazania do wykonania zabiegu usuwanie tłuszczaków w Warszawie:

  • tłuszczaki powodujące ból i dyskomfort
  • chęć usunięcia tłuszczaków z powodów estetycznych

Jakie są przeciwwskazania?

  • ciąża i karmienie piersią
  • ogólny zły stan zdrowia
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zmiany na skórze o charakterze zapalnym lub zakaźnym

Zabiegi usuwania tłuszczaków w One Clinic w Warszawie wykonują:

dr n. med. Justyna Jończyk – specjalistka chirurgii plastycznej i estetycznej

dr n. med. Maciej Mazurek – specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej

dr n. med. Sławomir Mazur – specjalista chirurgii onkologicznej

Zarezerwuj wizytę już teraz

tel. +48 795 895 111
Zamknij szukanie
Wróć na początek strony